Musk versus architekt Trumpových cel. Nerozumíš tomu! zpražil miliardáře

Jaroslav Synčák Jaroslav Synčák
před 5 hodinami
Elon Musk se ostře opřel do autorů čerstvě zavedených amerických cel. Ta ho totiž poškozují - v jejich důsledku přichází o peníze. Jiný Trumpův poradce a jeden z hlavních strůjců tarifů Peter Navarro mu na oplátku vzkázal, že tomu nerozumí. Jedná se o jednu z prvních neshod mezi členy nové americké administrativy.
Foto: Reuters

"Dal bych přednost světu s volným obchodem," kritizoval šéf společnosti Tesla a sociální sítě X Elon Musk nově zavedená cla. "Spojené státy a Evropa by podle mého názoru nakonec měly směřovat k nulovým clům," citovaly světové agentury jeho slova, jež pronesl na víkendovém sjezdu italské krajně pravicové strany Liga.

Svým prohlášením se dostal do konfliktu s jedním z architektů Trumpových cel, poradcem staronového amerického prezidenta Peterem Navarrou. "Elon Musk zkrátka nerozumí tomu, jak ostatní země poškozují USA v oblasti obchodu," reagoval Navarro na kritiku.

Musk je sice velkým příznivcem druhé Trumpovy administrativy a důležitým sponzorem prezidentské kampaně staronového šéfa Bílého domu, avšak od problematiky cel se snaží distancovat. Už kvůli faktu, že nově zavedená cla otřásla světovými trhy a ultrabohatí lidé jako on - podle žebříčku časopisu Forbes je Musk vůbec nejbohatším člověkem planety s hodnotou majetku přibližně 362 miliard dolarů - to citelně pocítili na vlastní kůži. Z analýzy televize CNBC vyplynulo, že od zavedení nových tarifů Musk přišel o více než 30 miliard dolarů (necelých 700 miliard korun). Akcie jeho firem přitom nadále klesají, čímž se naplnily předpovědi analytiků.

"Věc, kterou je podle mě důležité u Elona pochopit, je, že prodává auta. To je to, co dělá," podotýká Navarro. "(Svou kritikou) prostě jen chrání své vlastní zájmy, jako by to dělal každý podnikatel," dodal. Poradce však trvá na tom, že i navzdory neshodám mezi Muskem a administrativou nedošlo k žádné roztržce.

Peter Navarro pozoruje, jak Donald Trump podepisuje exekutivní příkaz o zavedení cel.
Peter Navarro pozoruje, jak Donald Trump podepisuje exekutivní příkaz o zavedení cel. | Foto: ČTK / DPA / Francis Chung - Pool via CNP

Peter Navarro je vystudovaný ekonom z Harvardu, který Trumpovi radí v oblasti obchodu. To podotkl i ve vysílání televize CNN, když výši tarifů obhajoval. Právě jeho vzdělání miliardář narozený v Jihoafrické republice zesměšňoval: "Doktorát z ekonomie na Harvardu je špatná věc, ne dobrá," napsal Musk. Výsledkem je pak podle něj větší ego než schopnosti.

Peter Navarro strávil čtyři měsíce ve vězení kvůli pohrdání Kongresem v souvislosti s vyšetřováním útoku na Kapitol v roce 2021 (neuposlechl předvolání k soudu). Už v Trumpově prvním funkčním období působil jako poradce Bílého domu pro obchod, nyní jej média označují jako jednoho z autorů celní politiky. 

Navarro přitom není jediný, do koho se Musk opřel. V neděli se další z členů prezidentské administrativy, ministr obchodu Howard Lutnick, pokoušel v televizním vysílání obhájit krok Trumpovy administrativy, jež uvalila desetiprocentní cla i na Heardovy a McDonaldovy ostrovy. Ty se nacházejí u pobřeží Antarktidy a obývají je pouze tučňáci. Lutnickově snaze se Musk na sociálních sítích smál. "Tohle je vtipné," napsal v příspěvku.

Howard Lutnick je podnikatel a filantrop, ještě v roce 2016 podpořil ve volební kampani Hillary Clintonovou. Před loňskými volbami obrátil a po Trumpově inauguraci se stal členem jeho kabinetu.

Trump tvrdí, že cla pomohou do USA navrátit výrobu, která se v uplynulých letech přesunula do zahraničí, a růstu pracovních příležitostí. Ekonomové se ale naopak obávají růstu inflace i poklesu výkonu hospodářství.

Mohlo by vás zajímat: Elon Musk natáčel živě video s Teslou. Auto ho v kritický okamžik zklamalo (video z roku 2023)

Elon Musk natáčel živé video s Teslou. Auto ho v kritický okamžik zklamalo | Video: X.com/Elon Musk
 

Právě se děje

Další zprávy