Male - Prezident Maledivského souostroví Maumún Abdal Ghajúm dnes se štěstím vyvázl bez zranění z pokusu o atentát. Život mu zachránila rychlá reakce mladého skauta, který tak prokázal věrnost nejen hlavě státu, ale i heslu své organizace: Buď připraven.
Jak informuje agentura AP, k incidentu došlo na ostrově Hoarafuši, jednom z 1190 atolů, z nichž se země ležící v Indickém oceánu skládá.
Mohammed Džajšam Ibrahim stál v modré uniformě a s šátkem stejné barvy, jaké na Maledivách skauti nosí, ve slavnostním špalíru, když vedle něj z davu nečekaně vyrazil jiný mladík s velkým kuchyňským nožem, který měl předtím schován zabalený do státní vlajky.
"Prezident si podával ruce s lidmi, když v tom se na něj jeden z mužů vrhl a pokusil se ho bodnout do žaludku," citovala agentura AFP ministra informací Mohameda Našída.
Ibrahim byl ale rychlejší a strhl útočníkovi čepel zbraně holou rukou. Utrpěl přitom zranění, ale prezidentovi se kromě roztržené košile nic nestalo. Krev, která ji potřísnila, patřila statečnému zachránci.
"Jeho ránu mu zašili, později si ale stěžoval, že nemůže hýbat některými prsty," uvedl podle agentury AP mluvčí vlády Muhammad Šaríf.
Policie atentátníka identifikovala jako dvacetiletého Mohameda Muršída. Motiv jeho činu ani žádné bližší podrobnosti nesdělila.
Maledivy se skládají z více než tisícovky korálových ostrovů v Indickém oceánu, jižně od Indie a Srí Lanky. Jsou považovány za ráj pro milovníky potápění a na seznamu evropských cestovních kanceláří figurují jako jedna z oblíbených exotických destinací na dovolenou.
Dále čtěte: Maledivy pod vodou. Potopí se desítky ostrovů ?
Prezident Gajúm vládne přibližně 300 tisícům obyvatel autoritativně už od roku 1978. Přestože v minulosti několikrát sliboval demokratické volby, zatím k nim nedošlo. Opozice, kritici vlády a nezávislí novináři jsou umlčováni.
Vloni v září bylo jinak poklidné souostroví dějištěm teroristického útoku. Výbuch nálože zranil dvanáct turistů. Pachatelé dostali patnáctileté tresty vězení.
Gajúm byl už jednou svržen převratem v roce 1988. Zorganizovali ho šéfové exilové opozice, žijící na Srí Lance. Prezidenta však zachránil výsadek indické armády, která povstalce přemohla a Gajúma dosadila zpět do úřadu.