Mír na kapačkách, Izraelci obnovili výstavbu osad

Zahraničí Reuters Zahraničí, Reuters
27. 9. 2010 15:16
Palestinci se k budoucnosti mírových rozhovorů vyjádří až začátkem příštího týdne
Takto to v Bílém domě 2. září začalo. Skončí mírový proces hned na začátku?
Takto to v Bílém domě 2. září začalo. Skončí mírový proces hned na začátku? | Foto: Reuters

Jeruzalém - Necelý měsíc starý mírový proces mezi Palestinci a Izraelci je na kapačkách.

Izraelská vláda se rozhodla neprodloužit moratorium na výstavbu v židovských osadách na Západním břehu. Učinila tak to, co avizovala, od čeho ji však silně odrazovali Američané a kvůli čemu Palestinci chtěli sotva započaté mírové rozhovory opustit.

Izraelský premiér Benjamin Netanyahu vydal prohlášení, v němž naléhá na palestinského prezidenta Mahmúda Abbáse, aby v jednání pokračoval, a to v naději, že se do roka podaří dosáhnout mírové dohody.

Abbás naznačil, že navzdory výhrůžkám Palestinci jednání zatím neopustí. Podle analytiků ani nemají jinou možnost: pokračování rozhovorů s izraelskou stranou je pro ně jedinou šancí, jak dosáhnout aspoň části svých cílů.

Týden na záchranu

Palestinský prezident avizoval, že o dalším postupu se nejdřív hodlá poradit s představiteli arabských států příští pondělí 4. října. Američané tak mají zhruba týden na to, aby vyjednali takové uspořádání, které Palestincům umožní neztratit tvář a v jednání pokračovat.

Do mírového procesu se hodlá vložit i francouzský prezident Nicolas Sarkozy. Po pondělní schůzce s Mahmúdem Abbásem oznámil, že během října uspořádá v Paříži summit za účasti obou znepřátelených stran i egyptského prezidenta Husního Mubaraka.

Americká ministryně zahraničí vyvinula ještě v neděli poslední úsilí, aby Izraelce přesvědčila, že moratorium je třeba aspoň na přechodnou dobu prodloužit. Dvakrát kvůli tomu telefonovala Netanyahuovi, ten by však v případě vyhovění riskoval rozpad své pravicové vládní koalice.

Maximální kompromis, na nějž je ochoten přistoupit, je omezený rozsah výstavby. Stavební práce se skutečně už v pondělí opět rozběhly, jsou však zatím spíše symbolické. Poptávka po nových bytech je ostatně vzhledem k nejistotě malá.

Jednání jako prevence

V osadách na Západním břehu a ve východním Jeruzalémě žije v současnosti přes 430 tisíc židů. Území obsazená Izraelem od války v roce 1967 jsou zároveň domovem pro 2,5 milionu Palestinců.

Jejich osud je jednou z nejdůležitějších otázek, které je třeba v rámci izraelsko-palestinských rozhovorů vyřešit. Předpokládá se, že největší osady zůstanou Izraeli, který nabídne Palestincům kompenzaci v podobě jiných území.

Dalšími spornými body jsou hranice, status Jeruzaléma a právo palestinských uprchlíků na návrat.

Americký prezident Barack Obama se rozhodl obnovit přímá mírová jednání 2. září, kdy se v Bílém domě sešel s Mahmúdem Abbásem i Benjaminem Netanyahuem. Hlavním důvodem byla zřejmě úvaha, že bude lepší, když okamžik vypršení izraelského moratoria na výstavbu v osadách spadne do období přímých rozhovorů obou stran.

Obama stanovil pro jednání roční limit, do nějž by měly být všechny sporné body vyřešeny.

 
Mohlo by vás zajímat

Právě se děje

Další zprávy