Merkelová v Rusku: Jak na Putina?

pav, Reuters
21. 1. 2007 17:55
Berlín/Moskva - Německá kancléřka Merkelová a ruský prezident Putin dnes jednali o budoucnosti vztahů mezi EU a Ruskou federací.
Angela Merkelová usiluje o strategickou spolupráci s Ruskem. Nic víc, nic míň.
Angela Merkelová usiluje o strategickou spolupráci s Ruskem. Nic víc, nic míň. | Foto: Reuters

Schůzka se konala v černomořském přístavním městě Soči a pro Merkelovou je to po návštěvě USA druhá zásadní zahraniční cesta od chvíle, co se Německo s Novým rokem ujalo rotujícího předsednictví v EU.

"Kancléřka Merkelová chce touto návštěvou ukázat, že Rusko je pro EU za německého předsednictví stále důležité," uvedl v předvečer cesty Alexander Rahr z německé Rady pro zahraniční vztahy.

"O energetických záležitostech se ale bude diskutovat velice tvrdě," připomněl Rahr rozladěnou reakci Angely Merkelové z prvního lednového týdne, kdy kvůli rusko-běloruskému sporu nakrátko "vyschl" ropovod Družba, pokrývající běžně plnou desetinu poptávky po ropě v EU.

Putin a ryzí demokrat? To tedy ne!

Merkelová tehdy varovala Rusko, že coby obchodní partner riskuje ztrátu důvěryhodnosti. Podle mluvčího německé vlády Ulricha Wilhelma nyní přijíždí německá kancléřka do Ruska s poselstvím o společném zájmu obou stran na udržení spolehlivých odběratelsko-dodavatelských vztahů.

Vztahy mezi EU a RF
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Vztahy mezi EU a RF

  • Dohoda o spolupráci a partnerství podepsána v roce 1994, vstoupila v platnost o tři roky později, její prodloužení dosud vázne na polském vetu kvůli rok starému zákazu dovážet do Ruska polské masné výrobky
  • Na petrohradském summitu v květnu 2003 spolupráce rozšířena na čtyři hlavní oblasti: hospodářské vztahy; svoboda, spravedlnost a vnitřní bezpečnost; vzdělání a kultura; vnější bezpečnost
  • Po rozšíření EU o deset nových členských zemí v květnu 2004 prosazují postkomunistické země s negativní historickou zkušeností z dob existence tzv. východního bloku vůči RF obezřetnější politiku

Na rozdíl od jejího předchůdce Gerharda Schrödera ale Merkelovou s Putinem nepojí žádné osobní pouto. Schröder považoval Putina za svého přítele a ve svých loni zveřejněných memoárech jej nadále označuje za "ryzího demokrata". Merkelová toto přesvědčení nesdílí.

"Nikdy jsem to netvrdila a teď to také říkat nebudu," vyjádřila na Schröderovo hodnocení Putina jasný názor v nedávném rozhovoru pro italský deník Corriere della Serra. "Používám pro Rusko termín strategická spolupráce, je to náš energetický dodavatel a v tomto ohledu máme jasný zájem na rozvoji vzájemných vztahů."

Merkelové realistický pohled na způsob, jakým Kreml vládne, má tak mnohem blíže k tomu, jak se na Rusko dívají i mnohé mezinárodní organizace. Americký Freedom House ve své zprávě za rok 2006 například otevřeně píše, že "Putin systematicky oslabuje a marginalizuje nezávislá média, obhájce demokracie a kritiky režimu obecně".

V lepším případě se proto dá očekávat, že za německého předsednictví bude mít strategické partnerství EU a Ruska podobu "spolupráce bez emocí", jak to tento týden nazval komentátor deníku Nězavisimaja Gazeta Jevgenij Grigorijev. V tom horším by dialog mezi oběma stranami mohl zcela zamrznout.

Špatné zkušenosti

Tendence držet se od Ruska zpátky zesílily uvnitř Evropské unie zejména po jejím rozšíření o bývalé členy tzv. východního bloku. I vzhledem k neblahým historickým zkušenostem považují bývalé komunistické země střední a východní Evropy Rusko za bezpečnostní hrozbu a na rozdíl od "starých" členů EU chtějí prohlubovat a rozvíjet transatlantické vztahy.

S minulým německým kacléřem si Putin dobře rozuměl. Navázat na jejich partnerství bude složité.
S minulým německým kacléřem si Putin dobře rozuměl. Navázat na jejich partnerství bude složité. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Polsko, na jehož nesouhlasu ztroskotala loni v listopadu jednání o prodloužení smlouvy o spolupráci a partnerství mezi EU a Ruskou federací, se nedůvěrou k Moskvě nijak netají.

Zatím poslední příčinu k polsko-ruskému ochlazení zavdal zákaz ruských úřadů dovážet do země polské masné výrobky, údajně z hygienických důvodů. Dokud tento zákaz nebude odvolán, odmítá dát Varšava EU svolení k prodloužení partnerské dohody s Ruskem.

Angela Merkelová na sebe v tomto sporu vzala roli prostředníka, vzhledem k tomu, že experti z obou zemí se tento týden nedokázali na jednáních v Berlíně shodnout na východisku ze současné situace, bude mít v této věci těžkou roli.

Další témata: Kosovo a Izrael

Jednání obou představitelů se stočila také na budoucí statut Kosova. Podle Putina o něm nelze rozhodnout zvenčí, neboť  řešení musí být přijatelné jak pro srbskou stranu, tak i zástupce kosovských Albánců.

Oba vrcholní politici podpořili "znovuoživení" takzvaného kvartetu v rámci koordinace společného úsilí při řešení mírového procesu mezi Palestinci a Izraelem. Orgán tvoří USA, OSN, Rusko a Evropská unie, jíž nyní Německo předsedá.

"Zcela jsme se shodli, že obnova jednání kvartetu je tím správným krokem při řešení blízkovýchodní krize," citovala Merkelovou agentura

 
Mohlo by vás zajímat

Právě se děje

Další zprávy