Erie (Pensylvánie) - Oba kandidáti na amerického prezidenta silnými slovy varovali Rusko, že jeho budoucí vztah se světem je nyní v sázce.
Důvodem je ruská invaze do Gruzie, kam Moskva přišla podpořit separatisty z Jižní Osetie.
Prozápadní gruzínská vláda Michaila Saakašviliho je považována za nejvýznamnějšího amerického spojence mezi bývalými postsovětskými republikami.
Usiluje o členství v NATO a účastní se vojenských operací v Iráku. Své vojáky však odtud nyní kvůli válce s Ruskem stahuje.
Čtěte: Aktuální situace v Gruzii a Jižní Osetii
McCain volá po NATO a G7
"Musíme připomenout ruským vůdcům, že výhody, kterých užívají coby součást civilizovaného světa, budou vyžadovat respekt k hodnotám, stabilitě a míru tohoto světa," prohlásil republikán John McCain před novináři v Pensylvánii.
Podle něj bylo chybou, že NATO na své nedávné konferenci v Bukureští nenabídlo Gruzii Akční plán členství (MAP). Domnívá se, že to pro Rusko znamenalo "zelenou" pro útok na zemi, se kterou má ruské vedení již delší dobu velmi nepřátelské vztahy.
Republikánský kandidát je dlouhodobým kritikem Moskvy, kterou dokonce navrhoval vyloučit z ekonomického společenství G8. McCain nyní zdůraznil, že ministři zahraničí ostatních členských zemí skupiny by se měli urychleně sejít, aby krizi na Kavkaze řešili.
Stejně rychle má podle něj reagovat i NATO, které by mělo projednat vyslání mírových jednotek do Jižní Osetie.
Obama prosazuje OSN
Ruskou invazi do Gruzie kritizoval i demokratický kandidát Barack Obama. Na rozdíl od známého odpůrce OSN McCaina však zdůrazňoval roli Rady bezpečnosti při řešení konfliktu.
"OSN se musí zastat suverenity svých členů a míru ve světě," řekl podle agentury AP novinářům na Havaji, kde trávil víkendovou dovolenou.

Vše o amerických volbách:
"Chceme, aby Rusko hrálo svou právoplatnou roli," prohlásil demokrat. "Ale s touto rolí je spojena také zodpovědnost jednat jako síla rozvoje, nikoli jako síla upínající se ke konfliktům minulosti."
Podle Obamy by tak měla Rada bezpečnosti vydat rezoluci volající po okamžitém ukončení konfliktu a vyslat do oblasti svého vyjednavače.
Nejvyšší orgán OSN, ve kterém má Rusko právo veta, se však již ukázal při řešení tohoto konfliktu jako bezzubý.