Masakr v nigerijské vesnici si vyžádal už nejméně 85 mrtvých

ČTK ČTK
28. 1. 2014 21:05
Útok je připisován příslušníkům islámské militantní sekty Boko Haram.
Foto: Reuters

Ajuba - Počet obětí pondělního masakru v nigerijské vesnici Kiwuri na severovýchodě země stoupl na 85. Oznámily to tamní úřady, které v pondělí hovořily o 45 až 52 mrtvých při útoku připisovaném příslušníkům islámské militantní sekty Boko Haram. Její řádění na neklidném severovýchodě Nigérie si tento měsíc podle agentury AP vyžádalo už přes 200 mrtvých.

Podle zástupce vlády Daly Lawana přijeli ozbrojenci oblečení v armádních uniformách v několika nákladních vozech a zahájili střelbu na místní obyvatele, odpalovali nálože umístěné na tržišti a zapalovali domy. Celkem jich popelem lehlo přes 300.

Jeden z nich patřil i šestačtyřicetileté Rabi Mallamové, která před palbou utekla se synem a vnučkou do své chatrče. Rebelové ji ale podpálili a žena utrpěla popáleniny na celém těle. Podařilo se jí však utéct a zachránit si život.

Takové štěstí nemělo nejméně 85 jejích sousedů. Počet mrtvých navíc nemusí být konečný. "Od včerejška stále hledáme a pohřbíváme těla," uvedl Lawan. "Při prvním pohřbu jich bylo 53, ale stále nacházíme v buši další těla a umřeli také někteří s vážnými zraněními," dodal s tím, že v nemocnici skončilo 50 lidí.

Už o den dříve napadli pravděpodobně také členové Boko Haram vesnici Waga Chakawa v sousedním státě Adamawa a během bohoslužby tam v kostele podle úřadů povraždili 22 lidí. Nigerijský biskup Mamza Dami Stephen ale dnes stanici BBC řekl, že ve vesnici zmasakrovali zhruba 30 věřících, kterým prý podřezávali hrdla a stříleli do těch, kteří se snažili utéct okny. Také ve Waga Chakawa útočníci zapalovali domy a odpalovali výbušniny, navíc brali obyvatele jako rukojmí.

Podle AP mají pravděpodobně příslušníci Boko Haram jen tento měsíc na svědomí více než 200 lidských životů. Sekta chce na převážně muslimském severu Nigérie zavést přísné islámské právo šaría a k dosažení tohoto cíle se uchyluje i k masakrům místních obyvatel, jichž se část hlásí ke katolické víře. Za poslední více než čtyři roky si její boj vyžádal tisíce obětí.

Prezident Goodluck Jonathan vyhlásil loni v květnu ve třech státech na severovýchodě Nigérie výjimečný stav. Armáda zahájila tažení proti islámským radikálům, kteří jsou podle pozorovatelů v současnosti největší hrozbou pro stabilitu tohoto předního exportéra ropy v Africe.

 
Mohlo by vás zajímat

Právě se děje

Další zprávy