Linda McMahonová se od řízení impéria profesionálního wrestlingu dostala až k vrcholné politice. Podnikatelský duch se v šestasedmdesátileté rodačce ze Severní Karolíny projevil brzy. Spolu se svým manželem Vincem McMahonem založila společnost World Wrestling Entertainment, která se zaměřuje na wrestling. Díky dobře předem připraveným show se z regionální organizace stal globální zábavní gigant.
Nobody will fight for our children harder than our Secretary of Education Linda McMahon. Her experience speaks for itself pic.twitter.com/1r5qsikA98
— BuccoCapital Bloke (@buccocapital) November 20, 2024
"Bitva miliardářů"
S Donaldem Trumpem se poprvé profesně setkala v 80. letech, kdy jeho kasina hostila wrestlingové show. Právě na jedné z nich manžel Vince McMahon přišel o vlasy, když mu je tehdy ještě "pouhý" miliardář Donald Trump oholil. Tento ikonický moment se stal v roce 2007 při představení zvaném "Bitva miliardářů".
O dva roky později McMahonová opustila vedení wrestlingové společnosti a začala se angažovat v politice. Dvakrát kandidovala do Senátu za Connecticut, ale neuspěla. I přesto se stala důležitou postavou republikánské politiky a v roce 2017 byla jmenována šéfkou Úřadu pro malé podniky. Ve funkci se zaměřovala na podporu podnikatelů a deregulaci byznysu.
Reformní plány
Po svém odstoupení z úřadu vedla politický výbor podporující Trumpa. Nakonec se stala předsedkyní America First Policy Institute, konzervativního think-tanku hojně obsazeného bývalými Trumpovými úředníky, kde se podílela na formování politických nápadů v rámci přípravy na druhé Trumpovo funkční období. Společně s manželem patřila k Trumpovým největším finančním podporovatelům.
"Jsem skutečně pro prezidentovu misi, kterou je návrat vzdělávání do rukou států. Stejně jako on věřím, že nejlepší vzdělání je nejblíže dítěti," řekla McMahonová během slyšení v americkém Senátu. Zákonodárcům předložila plán na návrat do období před založením ministerstva školství v roce 1979, během něhož podle ní státní úředníci a jiné federální agentury zvládali současné úkoly ministerstva efektivněji.
Decentralizace školství
Její reformní plán se soustředí na posílení role rodičů ve vzdělávání jejich dětí, omezení programů zaměřených na diverzitu a rovnost ve školství a větší propojení vysokoškolského vzdělávání s trhem práce. Reformy vyvolaly smíšené reakce. Zatímco u republikánů se potkaly s podporou, demokraté varují, že decentralizace může vést k prohloubení nerovností ve vzdělávání.
Kurzy afroamerické historie
Nejdiskutovanějším bodem jejich reforem byla výuka afroamerické historie. McMahonová se odmítla jednoznačně vyjádřit k tomu, zda by školy mohly přijít o federální financování, pokud by tento kurz nabízely. Kritici obviňují Trumpovu administrativu, že se snaží omezit výuku historických témat souvisejících s rasovou problematikou.
Pokud se podaří prosadit zamýšlené reformy, bude se jednat o zcela mimořádný zásah do vzdělávacího systému ve Spojených státech. McMahonová již několikrát dokázala, že je schopná uspět ve světě showbyznysu, jestli se jí však podaří uspět také v této její avizované "poslední misi", ukáže teprve budoucnost.