Trump oholil hlavu jejímu muži. Linda McMahonová teď "osekává" americké školství

Michaela Nováčková Michaela Nováčková
7. 3. 2025 14:00
V čele ministerstva školství stanula žena, která dostala z Bílého domu jediný úkol: svůj resort výrazně zredukovat nebo jej dokonce zrušit. Jak sama říká, chce kompetence ministerstva "vrátit do rukou" jednotlivých amerických států. Donald Trump dlouhodobě poukazuje na přebujelost federálního školství, kritici naopak namítají, že jeho zrušením naroste nerovnost mezi chudšími a bohatými státy.
Linda McMahonová
Linda McMahonová | Foto: Reuters, Aktuálně.cz

Linda McMahonová se od řízení impéria profesionálního wrestlingu dostala až k vrcholné politice. Podnikatelský duch se v šestasedmdesátileté rodačce ze Severní Karolíny projevil brzy. Spolu se svým manželem Vincem McMahonem založila společnost World Wrestling Entertainment, která se zaměřuje na wrestling. Díky dobře předem připraveným show se z regionální organizace stal globální zábavní gigant.

"Bitva miliardářů"

S Donaldem Trumpem se poprvé profesně setkala v 80. letech, kdy jeho kasina hostila wrestlingové show. Právě na jedné z nich manžel Vince McMahon přišel o vlasy, když mu je tehdy ještě "pouhý" miliardář Donald Trump oholil. Tento ikonický moment se stal v roce 2007 při představení zvaném "Bitva miliardářů".

O dva roky později McMahonová opustila vedení wrestlingové společnosti a začala se angažovat v politice. Dvakrát kandidovala do Senátu za Connecticut, ale neuspěla. I přesto se stala důležitou postavou republikánské politiky a v roce 2017 byla jmenována šéfkou Úřadu pro malé podniky. Ve funkci se zaměřovala na podporu podnikatelů a deregulaci byznysu.

Reformní plány

Po svém odstoupení z úřadu vedla politický výbor podporující Trumpa. Nakonec se stala předsedkyní America First Policy Institute, konzervativního think-tanku hojně obsazeného bývalými Trumpovými úředníky, kde se podílela na formování politických nápadů v rámci přípravy na druhé Trumpovo funkční období. Společně s manželem patřila k Trumpovým největším finančním podporovatelům.

"Jsem skutečně pro prezidentovu misi, kterou je návrat vzdělávání do rukou států. Stejně jako on věřím, že nejlepší vzdělání je nejblíže dítěti," řekla McMahonová během slyšení v americkém Senátu. Zákonodárcům předložila plán na návrat do období před založením ministerstva školství v roce 1979, během něhož podle ní státní úředníci a jiné federální agentury zvládali současné úkoly ministerstva efektivněji.

Decentralizace školství

Její reformní plán se soustředí na posílení role rodičů ve vzdělávání jejich dětí, omezení programů zaměřených na diverzitu a rovnost ve školství a větší propojení vysokoškolského vzdělávání s trhem práce. Reformy vyvolaly smíšené reakce. Zatímco u republikánů se potkaly s podporou, demokraté varují, že decentralizace může vést k prohloubení nerovností ve vzdělávání.

Kurzy afroamerické historie

Nejdiskutovanějším bodem jejich reforem byla výuka afroamerické historie. McMahonová se odmítla jednoznačně vyjádřit k tomu, zda by školy mohly přijít o federální financování, pokud by tento kurz nabízely. Kritici obviňují Trumpovu administrativu, že se snaží omezit výuku historických témat souvisejících s rasovou problematikou.

Pokud se podaří prosadit zamýšlené reformy, bude se jednat o zcela mimořádný zásah do vzdělávacího systému ve Spojených státech. McMahonová již několikrát dokázala, že je schopná uspět ve světě showbyznysu, jestli se jí však podaří uspět také v této její avizované "poslední misi", ukáže teprve budoucnost.

 

Právě se děje

Další zprávy