Lídr německé SPD se vrací jako hrdina. Daroval ledvinu

Zuzana Kleknerová Zuzana Kleknerová
2. 11. 2010 15:35
Poražený z boje o kancléřství je jedním z nejpopulárnějších politiků v Německu
Sociální demokrat Frank-Walter Steinmeier je zpět na politické scéně. Po úspěšné transplantaci.
Sociální demokrat Frank-Walter Steinmeier je zpět na politické scéně. Po úspěšné transplantaci. | Foto: Reuters

Berlín - Před rokem vedl německé sociální demokraty (SPD) do voleb, které pro ně skončily největším debaklem v historii. Teď je Frank-Walter Steinmeier zpátky ve hře.

Neúspěšný kandidát na kancléře, jako politik mnohými dávno odepsaný, je mezi Němci populárnější než dřív. Skoro třetina z nich (přesně 32 procent) si myslí, že právě Steinmeier je tím nejlepším sociálním demokratem, který by se měl o post šéfa německé vlády střetnout v příštích volbách s Angelou Merkelovou (CDU).

V průzkumu magazínu Stern zabodoval někdejší ministr zahraničí hned v několika kategoriích.

Němečtí voliči ho přitom nechválí za politiku dnes opoziční a nepříliš úspěšné SPD. Franku-Walterovi Steinmeierovi vynesla obdiv jeho osobní statečnost. Konkrétně způsob, jakým se postavil k těžké nemoci své ženy.

Osudové rozhodnutí

Jsou tomu dva měsíce a týden, co se šedovlasý politik s malýma, přátelskýma očima postavil před novináře a oznámil: Stahuji se z politiky, chci darovat manželce svou ledvinu.

Elke Büdenbenderová, s níž se po mnohaleté známosti oženil v roce 1995, měla tou dobou nemocné ledviny už léta. Teď ale dosloužily úplně, zbývala jen dialýza či transplantace.

Jenže: na dialýzu se dochází několikrát týdně, což výrazně snižuje kvalitu života pacienta. A na transplantaci ledviny se ve Spolkové republice čeká pět až šest let.

"Možná mohl nechat zapracovat své konexe, aby čekací dobu (na ledvinu) zkrátil," napsal koncem srpna týdeník Stern. "Ale on to neuděl."

Steinmeier se rozhodl tak, jako asi šest stovek Němců ročně. Nabídl k transplantaci ledvinu vlastní.

Z pacienta politikem

Pro darování ledviny se ročně rozhodně asi 600 Němců.
Pro darování ledviny se ročně rozhodně asi 600 Němců. | Foto: Ludvík Hradilek

Šéf sociálně-demokratické frakce v Bundestagu si slova chvály vysloužil už v době, kdy stažení z politiky "z rodinných důvodů" oznamoval. Jeho statečnost kvitovali i politici, a to napříč politickým spektrem.

Totéž zaznívá z řad Steinmeierových politických rivalů i teď. Politik, který operaci úspěšně přestál a totéž říká i o své manželce, si ale před soupeři servítky nebere. Soukromý život a politiku od sebe už roky striktně dělí.

Dokázal to ostatně již minulé pondělí, kdy poprvé od transplantace mluvil na tiskové konferenci s novináři. "Ahoj, dobrý den. Je hezké být znovu tady," pozdravil s úsměvem přítomné, kteří mu hlasitě tleskali.

Pak udělal pauzu, nadechnul se a pokračoval: "Nevzpomínám si, že by byla nějaká vláda někdy tak špatně připravená, zklamala tolik nadějí a porušila tolik slibů," hřímal už jako muž ve staronové roli šéfa opozice.

Co říkají průzkumy

Steinmeier se svou rivalkou Merkelovou. Kancléřka na oblibě ztrácí, hrdina Steinmeier se na ni dotahuje.
Steinmeier se svou rivalkou Merkelovou. Kancléřka na oblibě ztrácí, hrdina Steinmeier se na ni dotahuje. | Foto: Reuters

Německá sociální demokracie ostatně Steinmeiera nutně potřebuje. V průzkumech se jí dlouhodobě nedaří, "válcují" ji i její někdejší menší a méně úspěšní koaliční partneři, Zelení.

Podle průzkumu televize RTL by teď SPD volilo jen 23 procent Němců. Ve dvou spolkových zemích, kde budou příští rok volby zemské, na tom sociální demokracie není o moc lépe.

S popularitou je na tom ostatně bledě i současná pravicová německá vláda. Kdyby se hlasovalo teď, dostala by pouze 35 procent hlasů.

Na oblibě v Německu ztrácí i hvězda mezinárodní politiky, kancléřka Angela Merkelová. Není divu, že se na ni Steinmeier postupně dotahuje.

Kdyby dnes Němci vybírali kancléře, dostala by Merkelová podle Sternu 38 procent hlasů. Franku-Walteru Steinmeierovi by dalo hlas jen o sedm procent lidí míň.

Těsně před volbami v září 2009 byl přitom rozdíl mezi oběma kandidáty na šéfa německé vlády 27procentní, v srpnu 2009 dokonce 40procentní.

 
Mohlo by vás zajímat

Právě se děje

Další zprávy