"My jako partneři Ukrajiny musíme velice pečlivě koukat na to, aby nedocházelo ke zneužívání těchto zákonů proti podnikatelům nebo lidem, kteří pod tyto zákony nespadají." Právě pod tlakem západních spojenců a ukrajinské veřejnosti nakonec Zelenskyj slíbil sjednat nápravu předložením dalšího zákona, který nezávislost obou institucí obnoví.
Od Revoluce důstojnosti - Euromajdanu - došlo k velkému omezení vlivu oligarchů na Ukrajině. Nikam ale nezmizeli, upozorňuje Stulík. "Spíš naopak. Zapojili se do obrany své země - financují různé vládní programy, pomáhají ukrajinské armádě, dodávají techniku nebo specialisty."
Vliv a kontrola oligarchů nad politickým děním se nicméně významně snížily. A jde také o jednu ze zásluh právě Zelenského, který si to vytyčil jako svou prioritu, připomíná Stulík s tím, že situace není černobílá.
Celý rozhovor si můžete pustit v úvodním videu nebo si ho poslechnout ve své oblíbené podcastové aplikaci. Jaká byla jeho hlavní témata?
00:07-05:42 Začíná Zelenskyj přebírat autoritářské způsoby vládnutí, jaké známe z postsovětského prostoru? Prezident podřídil dva klíčové protikorupční úřady generálnímu prokurátorovi - je jeho zdůvodnění tohoto kroku věrohodné?
05:42-07:41 Co Zelenského přimělo ustoupit? Je pravda, že se protikorupční úřady chystaly vyšetřovat jemu blízké osoby?
07:41-14:17 Jak efektivní byly Národní protikorupční úřad Ukrajiny a Speciální protikorupční prokuratura, jichž se opatření týkají? Jak se během války změnil vliv oligarchů na Ukrajině?