Krevní test odhalí Alzheimera tři roky předem

20. 3. 2014 8:50
Budoucí rozvoj degenerativního neurologického onemocnění prozradí pokles hladiny určitých lipidů v krvi.
Snímek zobrazuje zdravý mozek (nalevo) a mozek napadený Alzheimerovou chorobou.
Snímek zobrazuje zdravý mozek (nalevo) a mozek napadený Alzheimerovou chorobou. | Foto: Reuters

Washington - Američtí vědci vyvinuli unikátní metodu včasné diagnostiky Alzheimerovy choroby, která může pomoci zákeřné degenerativní onemocnění diagnostikovat dva až tři roky před rozvinutím prvotních příznaků.

To může výrazně zlepšit vyhlídky pacientů a zkvalitnit jejich život s nemocí.

Nové vyšetření, o němž informoval odborný magazín Nature, je navíc prováděno z krve, takže starší pacienti by mohli být snadno vyšetřeni na preventivních prohlídkách.

Metodika, o níž odborníci mluví jako o svatém grálu neurologie, se musí ještě důkladně vyzkoušet. Její objevitelé ale slibují, že by mohla být připravena během několika let.

Nemoc prokáže úbytek tuků

Až doposud bylo k prokázání Alzhimerovy choroby zapotřebí snímkování mozku - takzvaná pozitronová emisní tomografie - což je vyšetření, které je drahé, někdy riskantní a je ho možné provádět pouze na specializovaných pracovištích.

Zákeřnou nemoc může odhalit jednoduchý krevní test.
Zákeřnou nemoc může odhalit jednoduchý krevní test. | Foto: Reuters

"Nové testy mohou úplně změnit situaci. Jsem nadšený," řekl CNN objevitel nové diagnostické metody Howard Federoff z Lékařského centra Georgetownské univerzity.

Před tím, než mohli nový test začít vyvíjet, museli lékaři nejdříve zjistit, co chtějí v krvi vlastně hledat. Základem bylo zjistit, zda mají být známky Alzhimerovy choroby hledány v DNA či RNA, nebo zda je lepší zaměřit se na jejich produkty, jako jsou tuky a proteiny.

Na první testy ve 40

První na řadu přišlo zkoumání tuků, protože bylo nejlevnější a nejsnazší. Badatelé odebrali vzorky tuku 525 dobrovolníků starších 70 let. O pět let později se u 28 z nich rozvinuly příznaky Alzheimerovy choroby nebo poruchy rozpoznávacích schopností, které jí většinou předcházejí.

Sázka na tuky vyšla. Rozbory krve ukázaly, že měli tito pacienti v krvi nižší hladinu deseti druhů konkrétních lipidů.

Alzheimerova nemoc

Jak se projevuje?

Zpočátku dochází ke ztrátám paměti, s rozvojem nemoci se zhoršují smyslové a poznávací funkce, může docházet ke změnám osobnosti a nálad, ke ztrácení se, problémům s běžnými denními činnostmi aj. Postupně se zvyšuje závislost pacienta na pomoci ostatních, v pozdějších stádiích může docházet i k halucinacím a paranoii, těžkým ztrátám paměti a neschopnosti učit se. Nemocný nepoznává ani příbuzné a s postupem času se stává uvázaný na lůžko.

Jak je to s léčbou?

Doposud se nedaří nemoc léčit, veškerá léčba se soustřeďuje na zmírnění projevů a zpomalení vývoje nemoci.

Kdo je ohrožen?

Zejména lidé starší 65 let - až tři procenta z nich touto nemocí trpí. Se stoupajícím věkem jejich podíl roste, mezi osmdesátiletými je už nemocná asi polovina lidí. Jsou známy i případy (5 procent postižených) časnějšího nástupu nemoci, a to mezi 40. a 50. rokem věku.

Příčina vzniku nemoci není u některých pacientů známa, byly však nalezeny genové mutace, které s ním souvisejí.

Ve druhé fázi studie pak lékaři analyzovali vzorky čtyřiapadesáti nemocných pacientů, přičemž u nich zjistili stejnou abnormalitu.

"Byli jsme překvapeni, ale zdá se, že jsme hledali na správném místě. Ukazuje se, že hladiny lipidů začínají klesat současně s tím, jak začínají odumírat nervové buňky," vysvětluje další spoluautor studie Mark Mapstone.

Další testy plánují vědci provést na čtyřicátnících a padesátnících. Z dosavadních výsledků testování se ale zdá, že jsou testy až v 90 procentech úspěšné. V současné době trpí Alzheimerovou chorobou na 44 milionů lidí. Do roku 2050 se ale podle odhadů výskyt tohoto degenerativního neurologického onemocnění ztrojnásobí, upozorňuje BBC.

 
Mohlo by vás zajímat

Právě se děje

Další zprávy