Rusko vyvíjí vlastní aplikaci pro zasílání zpráv, kterou podporuje stát a která se nazývá MAX. Prezident Vladimir Putin v červnu podepsal zákon, který umožňuje vývoj státní komunikační aplikace propojené s vládními službami. Moskva se tak snaží snížit závislost na platformách, jako je WhatsApp a Telegram.
Platformu WhatsApp v současnosti v Rusku denně používá 68 procent lidí. Gorelkin upozornil, že Meta je v Rusku označena za extremistickou organizaci. Sociální sítě Facebook a Instagram, které patří této americké firmě, jsou v Rusku od invaze ruských vojsk na Ukrajinu z roku 2022 zakázány.
Člen parlamentního výboru pro informační technologie Anton Němkin řekl, že osud WhatsAppu v Rusku je už daný. Přítomnost takové služby v ruském digitálním prostoru je právním narušením národní bezpečnosti, řekl Němkin agentuře TASS.
Rusko se dlouho snaží o zavedení tzv. digitální suverenity podporou domácích služeb. Snaha nahradit zahraniční technologické platformy se stala naléhavější, když se některé západní společnosti po roce 2022 stáhly z ruského trhu.
Kreml tento týden zveřejnil seznam pokynů od prezidenta Putina. Patří mezi ně i nařízení zavést další omezení pro používání softwaru, včetně komunikačních služeb, pocházejícího ze zemí, které Rusko označuje kvůli uvaleným sankcím za nepřátelské. Putin stanovil termín pro omezení do 1. září.
Gorelkin s odkazem na Putinův příkaz uvedl, že mezi omezenými komunikačními službami bude pravděpodobně i WhatsApp. Očekává přitom, že Telegram se zákazu vyhne, pokud bude dodržovat ruské zákony. Platformu Telegram založil podnikatel Pavel Durov, který se narodil v Rusku.
Podle aktuálního sdělení ruského úřadu pro regulaci telekomunikačního sektoru Roskomnadzor z tohoto týdne zahájila společnost Telegram proceduru s cílem vytvořit ruskou právnickou osobu, uvedla agentura Reuters.