Kolumbie žádá OSN, aby byla ze seznamu zakázaných drog podle úmluvy OSN o omamných látkách vyřazena koka, z níž se vyrábí kokain. Na zasedání ve Vídni v pondělí kolumbijská ministryně zahraničí Laura Sarabiaová žádost zdůvodnila mimo jiné tím, že samotná koka není zdraví škodlivá a že její legalizace a průmyslové využití by mohlo přispět k boji proti drogovým gangům, informovala místní média.
"Obchod s drogami zastavil rozvoj naší země, jeho oběťmi jsou miliony našich farmářů, jsou jím financovány teroristické skupiny a zdevastoval ekosystémy, jako je Amazonie," uvedla Sarabiaová na zasedání komise, která dohlíží na dodržování úmluvy o omamných látkách. Zdůraznila, že vyřazení koky ze seznamu zakázaných látek by neznamenalo legalizaci kokainu.
Vláda prvního levicového prezidenta Kolumbie Gustava Petra se domnívá, že drogové gangy by mohlo oslabit využití koky pro průmyslové účely, jako například pro výrobu hnojiv či nápojů. Prezident Petro nicméně letos prohlásil, že kokain jako droga "není horší než whisky" a že legalizace kokainu, který by se "prodával jako víno", by byla nejlepším prostředkem boje proti drogovým gangům.
Kolumbie je největším světovým producentem kokainu, který vyrábí tamní gangy. Podle zprávy Úřadu OSN proti drogám a zločinu (UNODC), zveřejněné loni v říjnu, se v roce 2023 v této zemi opět zvětšila plocha, na níž se pěstuje koka, a tamní potenciální produkce kokainu se meziročně zvýšila o 53 procent. Držela tak rostoucí trend, který trvá už deset let.
Listy keře, jehož botanický název je rudodřev koka, se používají k výrobě kokainu, ale také jsou tisíce let součástí jídelníčku obyvatel vysokohorských oblastí And. Koka pomáhá zahánět únavu a hlad, dodává energii a obsahuje i některé důležité prvky, například vápník.
O vyřazení koky ze seznamu zakázaných látek v úmluvě OSN z roku 1961 se v minulých letech snažila také Bolívie, která stejně jako Kolumbie povoluje její pěstování domorodým obyvatelům. Ti ji používají kvůli jejím léčivým účinkům a smí ji distribuovat jen na svém území. Velkým zastáncem koky byl bývalý bolivijský prezident Evo Morales, který také navrhoval rozdávat ji do škol místo mléka, neboť má hodně vápníku, a dokonce ji demonstrativně žvýkal na zasedání Komise OSN pro narkotika ve Vídni. V roce 2016 při audienci u papeže Františka Morales daroval hlavě katolické církve knihy o příznivých zdravotních účincích koky.