Berlín - Americký ministr zahraničí John Kerry a jeho ruský protějšek Sergej Lavrov řešili v Berlíně hlavně konflikt v Sýrii.
Podle agentury AP diskutovali mimo jiné o tom, jak realizovat zvažovanou přechodnou vládu po případném odchodu autoritativního prezidenta Bašára Asada. Šéfové diplomacií obou velmocí se v německé metropoli sešli poprvé od Kerryho nástupu do funkce.
Jejich schůzka v berlínském hotelu Adlon trvala bezmála dvě hodiny. Více než polovinu tohoto času věnovali oba politici debatě o Sýrii, řekla mluvčí amerického ministerstva zahraničí Victoria Nulandová.
Bavili se podle ní o tom, jak uvést v život takzvanou ženevskou dohodu, jejímž cílem je přivést současný režim v Damašku a povstalce k vytvoření přechodné vlády po případné rezignaci Asada.
Podle agentury AFP Lavrov vyzval syrskou opozici, aby zahájila přímé rozhovory s damašskou vládou.
Válka v Sýrii si vyžádala již téměř 70 tisíc obětí
Ruský ministr zahraničí s Kerrym jednal jen dva dny před schůzkou v Římě, kde se setkají zástupci států skupiny takzvaných přátel Sýrie a spojené syrské opozice a budou se snažit najít řešení občanské války v blízkovýchodní zemi, která už stála životy téměř 70.000 lidí.
Římských jednání se má zúčastnit i Kerry, který je na první cestě po Evropě od nástupu do čela americké diplomacie.
USA spolu se západními spojenci vyzývají Asada k odchodu. Moskva naopak patří k tradičním spojencům Damašku.