Neškodný návštěvník se v současné době nachází poblíž Jupiteru ve vzdálenosti stovek milionů kilometrů a pohybuje se směrem k Marsu. Podle vědců by se ale neměl dostat blíže ke Slunci.
An interstellar object named A11pl3Z , a massive interstellar object is speeding toward our solar system.
— Mathonymics (@Mathonymics) July 2, 2025
Its size is about ~20 km with Speed ~68km/s
Currently no potential threat to Earth pic.twitter.com/aJmZNdVIw6
Zatím je příliš brzy na to určit, zda jde o kamenný asteroid nebo o ledovou kometu, případně jak je vesmírné těleso, prozatím označená jako A11pl3Z, velké a jaký má tvar. K potvrzení jeho původu je zapotřebí dalších pozorování. Americký Národní úřad pro letectví a vesmír uvedl, že situaci sleduje.
Astrofyzik Josep Trigo-Rodríguez z Institutu kosmických věd poblíž Barcelony se na základě zvláštní dráhy letu a extrémní rychlosti protínající sluneční soustavu domnívá, že jde o mezihvězdný objekt. Jeho velikost odhaduje zhruba na 40 kilometrů v průměru.
První potvrzený mezihvězdný návštěvník se objevil v roce 2017. Vesmírné těleso bylo pojmenováno Oumuamua, což v havajštině znamená průzkumník. Název je na počest havajské observatoře, která těleso objevila. Zpočátku bylo klasifikováno jako asteroid, později však protáhlý Oumuamua vykazoval známky komety.
Druhým potvrzeným objektem, který zabloudil z jiného hvězdného systému do sluneční soustavy, je 21/Borisov. Ten byl objeven v roce 2019 a je považován za kometu.