Jihokorejský prezident Jun Sok-jol chce proti obvinění ze vzpoury bojovat před soudem

ČTK ČTK
Aktualizováno 17. 12. 2024 14:25
Jihokorejský prezident Jun Sok-jol bude proti obvinění ze vzpoury bojovat před soudem, uvedl v úterý jeho právní zástupce, podle něhož krátkodobé vyhlášení stanného práva nebylo porušením zákona. Agentura Jonhap také informovala o tom, že kvůli svému podílu na prosazování stanného práva byl zatčen šéf generálního štábu korejské armády Pak An-so.
Jihokorejský prezident Jun Sok-jol
Jihokorejský prezident Jun Sok-jol | Foto: Reuters

"Prezident Jun vyloží své stanovisku o soudu sebevědomě," zdůraznil jeho právní zástupce. "Obviněním ze vzpoury jako právním pojmem se prezident vůbec nezabývá," doplnil.

Možností zbavit Juna funkce se zabývá jihokorejský ústavní soud poté, co se pro jeho odvolání vyslovil dvoutřetinovou většinou zdejší parlament. Prezident 3. prosince šokoval svůj národ i svět, když ve 52milionové zemi vyhlásil stanné právo, které parlament po pár hodinách odvolal.

Aby Jun skončil v úřadu, musí jeho odvolání schválit nejméně šest z devíti ústavních soudců. Tři posty jsou neobsazené, jmenování nových soudců se však podle agentury AP očekává do konce roku. Aby mohl ústavní soud formálně ukončit Junovo prezidentství, muselo by pro to za současného stavu hlasovat všech šest stávajících soudců.

Tři soudce ústavního soudu jmenuje přímo prezident, tři jmenuje předseda soudu a další tři vybírá Národní shromáždění s tím, že je pak formálně schválí prezident. Nyní volná místa má jmenovat Národní shromáždění, přičemž dva navrhuje opoziční Demokratická strana a jednoho prezidentova Strana lidové moci (PPP), vysvětluje AP. Ačkoli soud může o impeachmentu rozhodnout i v neúplném složení, Demokratická strana ohlásila, že urychlí proces obnovení soudu tak, aby mohl pracovat v plném počtu.

Sněmovní vůdce PPP Kwon Song-tong v úterý kritizoval snahu opozice zaplnit tři volná křesla na ústavním soudu s tím, že by bylo nevhodné, aby soudce jmenoval premiér Han Duk-so, který nyní vykonává pravomoce, které byly prezidentovi Junovi pozastaveny. "Úřadující prezident může jmenovat soudce ústavního soudu, když prezidentský úřad není obsazen, ne když jsou prezidentské povinnosti pouze pozastaveny," vysvětlil Kwon.

Demokratická strana Kwonův argument rychle odmítla "jako absurdní a naprosto nesmyslný" a vyzvala PPP, aby dodržela listopadovou dohodu mezi stranami o nominování tří ústavních soudců.

Podle AP není jasně definováno, co úřadující prezident může, a co ne, pokud jde o jmenování ústavních soudců. Někteří experti ale tvrdí, že Han smí jmenovat tři zbývající soudce navržené parlamentem. Také generální tajemník ústavního soudu v úterý parlamentu vyložil názor soudu, že dočasně úřadující prezident může uplatňovat právo jmenovat soudce.

Mnoho pozorovatelů tvrdí, že současné složení ústavního soudu mluví ve prospěch Juna a jeho návratu do prezidentského úřadu. Jeden ze soudců je přitom konzervativec, kterého přímo jmenoval Jun.

První veřejné stání u ústavního soudu se má uskutečnit 27. prosince, Jonhap ale píše, že by se proces mohl zpozdit, protože prezidentská kancelář zatím odmítá potvrdit, že obdržela dokumenty, které jí soud kvůli případu v pondělí zaslal.

Kvůli vyhlášení stanného práva byl v úterý zatčen šéf generálního štábu korejské armády, který čelí obvinění ze zneužití pravomocí a z toho, že hrál klíčovou roli ve vzpouře.

Ostraha prezidentské kanceláře v úterý podle agentury Jonhap nevpustila dovnitř vyšetřovatele, kteří chtěli získat důkazní materiály k vyhlášení stanného práva. Společný vyšetřovací tým policie a protikorupčního vyšetřovacího úřadu přitom chtěli získat přístup k serverům bezpečnostní služby prezidentské kanceláře, aby se dostali k záznamům telefonátů. Podle AP je to podruhé, co se úřady marně pokusily prohledat prezidentskou kancelář v souvislosti s nynějším vyšetřováním. Prezidentská kancelář se má ke spolupráci s vyšetřovateli vyjádřit ve středu.

 

Právě se děje

Další zprávy