Před víkendem panovalo extrémní horko ve velké části Itálie, Řecka, Španělska i Portugalska, kde v neděli na dvou třetinách území vyhlásili pohotovost před extrémními vedry a požáry. V Lisabonu naměřili přes 41 stupňů Celsia. Italské ministerstvo zdravotnictví ohlásilo nejvyšší stupeň výstrahy ve 21 z 27 sledovaných měst, a to včetně nejnavštěvovanějších prázdninových destinací, jako jsou Řím, Milán nebo Neapol.
V Řecku panuje vysoký stupeň pohotovosti kvůli požárům. Jižně od Athén vypukl minulý čtvrtek rozsáhlý požár, který si vyžádal evakuaci v okolí starověkého Poseidonova chrámu.
Vůbec nejvyšší teploty pro toto období roku registrovalo v minulých dnech Španělsko, v jehož jižní části naměřili červnový rekord 46 stupňů. Tamější úřady doporučily omezit fyzickou aktivitu během nejteplejší části dne a důrazně apelovaly na dodržování pitného režimu.
Heatwave conditions will continue affect much of Europe through the week, but with the focus of the most anomalous heat moving southeastwards with time
— Met Office (@metoffice) June 30, 2025
Temperatures are expected to be 5-10°C above normal fairly widely, with some locations continuing to exceed 40°C 🌡️ pic.twitter.com/TSQYpvWt0n
Země na jihu Evropy jsou přitom jednou z nejoblíbenějších destinací pro české turisty. Podle místopředsedy Asociace cestovních kanceláří Jana Papeže by si lidé měli uvědomit, že míří do oblastí, kde momentálně panují vyšší teploty než obvykle.
"Cestovní kanceláře upozorňují prostřednictvím delegátů, aby lidé dodržovali pitný režim, používali opalovací krémy s vyšším faktorem, nevycházeli na slunce během poledne, kde to nejvíce žhne. Aby spíš kopírovali to, na co jsou zvyklí lokální obyvatelé - dát si v poledne siestu a jít na slunce zase až odpoledne," vypočítává pro Aktuálně.cz Papež.
Podle něj se mění i způsob, jakým Češi své dovolené plánují. Čím dál více lidí podle něj volí severnější cíle, jako jsou například hory v Rakousku, Itálii nebo na Slovensku. Oblíbené jsou i destinace jako Maďarsko nebo Polsko.
"Strávili jsme dovolenou ve Flensburgu. Jde o jedno z nejseverněji položených německých měst a v červenci to byla pohádka. Balt měl sice pouhých 18 stupňů, ale i to jsme zvládli. Manžel nesnáší dobře vysoké teploty a tahle destinace byla ideální - jak na pobyt u moře, tak na túry včetně výletů do sousedního Dánska. Navíc sem jezdí přímý vlak z Prahy," přibližuje Gabriela ze středních Čech.
Pobyty u moře však u našince nadále zůstávají nejpopulárnější.
Zvyšující se letní teploty podle Papeže vedou k posunům v plánování dovolených. "Červen a září se jeví jako ideální měsíce - je méně lidí, ceny jsou příznivější a teploty snesitelnější. Lidé, kteří nejsou vázaní školními prázdninami, častěji cestují už od poloviny května až do října," dodává.
Vedra se netýkají jen pevniny. Podle deníku La Monde se ohřívá i Středozemní moře. Jeho teplota je momentálně vyšší než průměr pro toto období v letech 1991-2020. V oblastech u francouzského a španělského pobřeží teplota dokonce překračuje odchylka dokonce čtyři stupně Celsia. Přitom právě oceány fungují jako klíčový regulátor klimatu a pohlcují až 90 procent přebytečného tepla z atmosféry.
Nadprůměrné teploty moří mohou mít vliv i na budoucí počasí, a to nejen ve Středomoří, ale v celé Evropě. Čím teplejší jsou hladiny moří, tím extrémnější přívalové a nadměrné srážky se mohou vyskytnout.