Vědomě, nebo ne, Trump pomohl Putinovi v řadě ohledů. Podívejte se, jak to udělal

Luboš Jirsa Luboš Jirsa
28. 3. 2025 5:30
Prezident USA Donald Trump před svým lednovým nástupem do funkce prohlašoval, že válku na Ukrajině vyřeší do 24 hodin. Nedávno svá slova korigoval s tím, že šlo o sarkasmus. Mírové rozhovory jsou nicméně již v plném proudu a Trump odkryl některé ze svých karet. Americký list The Washington Post přinesl souhrn, jak zatím - ať už vědomě, či nikoliv - pomohl Vladimiru Putinovi, prezidentovi Ruska.

Podle amerického prestižního deníku The Washington Post dosavadní více než dva měsíce Trumpova půsebení v prezidentském křesle naznačily, že s Ruskem se z pohledu USA v globálních vztazích počítá mnohem více, než tomu bylo v předchozích letech. "Trumpova politika je prospěšná pro Rusko," okomentoval situaci dle amerického listu ruský analytik a bývalý poslanec Státní dumy Michail Jemeljanov. 

Prezident Donald Trump ukazuje v Oválné pracovně Bílého domu exekutivní výnos, kterým nařídil uvalení cla ve výši 25 procent na dovoz automobilů do USA.
Prezident Donald Trump ukazuje v Oválné pracovně Bílého domu exekutivní výnos, kterým nařídil uvalení cla ve výši 25 procent na dovoz automobilů do USA. | Foto: Reuters

Vyvolání napětí s evropskými spojenci

Trumpova administrativa se od začátku své vlády ostře pustila do Evropy, což dokazují mnohá prohlášení. Nejviditelnějším kritikem je viceprezident J. D. Vance. Ten se uvedl hned v polovině února proslovem na Mnichovské bezpečnostní konferenci, kde tepal Evropany za omezování svobody projevu. Rovněž řekl, že by Evropa měla dávat více peněz na svou obranu. Tento pohled hlasitě podporuje i americký ministr obrany Pete Hegseth a sám Donald Trump. 

Ten v minulosti pohrozil, že nebude bránit spojence v Severoatlantické alianci, kteří nevynakládají požadovaná procenta hrubého domácího produktu na obranu. V lednu Trump hovořil o pěti procentech. Američané rovněž uvažují, že se vzdají role vrchního velitele spojeneckých sil NATO v Evropě (SACEUR), kterého v čele Aliance mají již 75 let od dob prezidenta Dwighta Eisenhowera. "Jedním z Putinových klíčových strategických cílů během jeho čtvrtstoletí u moci je přitom oslabit Severoatlantickou alianci," píše The Washington Post. 

Kvůli nepředvídatelnosti Trumpových kroků vzrůstají v Evropě také obavy, zda by Američané nemohli v krajním případě vypnutím aktualizací celoplošně vyřadit z provozu například stíhačky F-35. Po celém světě si F-35 pořídilo nebo závazně objednalo skoro 20 zemí a další o tom uvažují. Ale třeba portugalské letectvo sice doporučilo, aby stíhačky páté generace F-35 armáda nakoupila, ale když se tamní zpravodajský web Público na nákup zeptal ministra obrany Nuna Mela, odpověděl, že chce nakupovat zbraně pouze od spolehlivých partnerů.

Nejnověji pak Trump uvalil cla ve výši 25 procent na dovoz všech automobilů. Cla vstoupí v platnost 2. dubna. "Jak už jsem řekla dříve, cla jsou daně - špatné pro podniky, ještě horší pro spotřebitele jak ve Spojených státech, tak v Evropské unii," reagovala v prohlášení předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová.

 

Právě se děje

Další zprávy