Vědomě, nebo ne, Trump pomohl Putinovi v řadě ohledů. Podívejte se, jak to udělal

Luboš Jirsa Luboš Jirsa
28. 3. 2025 5:30
Prezident USA Donald Trump před svým lednovým nástupem do funkce prohlašoval, že válku na Ukrajině vyřeší do 24 hodin. Nedávno svá slova korigoval s tím, že šlo o sarkasmus. Mírové rozhovory jsou nicméně již v plném proudu a Trump odkryl některé ze svých karet. Americký list The Washington Post přinesl souhrn, jak zatím - ať už vědomě, či nikoliv - pomohl Vladimiru Putinovi, prezidentovi Ruska.

Podle amerického prestižního deníku The Washington Post dosavadní více než dva měsíce Trumpova půsebení v prezidentském křesle naznačily, že s Ruskem se z pohledu USA v globálních vztazích počítá mnohem více, než tomu bylo v předchozích letech. "Trumpova politika je prospěšná pro Rusko," okomentoval situaci dle amerického listu ruský analytik a bývalý poslanec Státní dumy Michail Jemeljanov. 

Foto: Reuters, Aktuálně.cz

Vykreslování Putina jako důvěryhodného "přítele"

Americký list dále připomíná, že během nynějšího Trumpova funkčního období už Putin není považován za nepředvídatelného protivníka nebezpečného pro Západ, ale naopak za "chytrého, laskavého a sympatického přítele". Nejlépe to prý symbolizují nedávná slova zvláštního vyslance Bílého domu Stevena Witkoffa v rozhovoru pro televizi Fox News. "Věřím jeho slovu," prohlásil o Putinovi. 

Pár dní předtím Witkoff Tuckeru Carlsonovi, který se globálně proslavil loni v únoru kontroverzním rozhovorem s Putinem, řekl, že Ruskem okupovaný Krym a "takzvané čtyři regiony: Donbas, Luhansk a ještě dva (Cherson, Záporoží)" jsou klíčové pro urovnání války. Tvrdil přitom, že je obývají rusky hovořící obyvatelé, kteří v "drtivé většině" v referendech "ukázali, že chtějí být pod Ruskem". "Nepokládám Putina za špatného člověka. Je to komplikovaná situace, ta válka a vše, co k ní vedlo," dodal. 

Sám Trump přitom už dříve obvinil Kyjev z rozpoutání války a označil ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského za diktátora. Ve stylu, jak to říkává Vladimir Putin. 

"Donald Trump je podle mě v zásadě člověk, který věří ve verzi světa dle siláků. Nevěří přitom na pravidla a instituce, které určují podobu světa. Do značné míry věří, že velké země mají právo rozhodovat na svém vlastním dvorku a konat na základě rozdělené sféry vlivu. Myslí si, že svět lze uspořádat na základě dohod uzavřených mezi velmocemi, aniž by se do nich zapojili ostatní. Takže by nemělo být překvapením, že v zásadě rozumí, alespoň si to myslím, leckterým názorům ruského prezidenta Vladimira Putina," řekl tento týden exkluzivně pro Aktuálně.cz i sir Alex Younger, bývalý šéf britské rozvědky MI6. 

 

Právě se děje

Další zprávy