Vědomě, nebo ne, Trump pomohl Putinovi v řadě ohledů. Podívejte se, jak to udělal

Luboš Jirsa Luboš Jirsa
28. 3. 2025 5:30
Prezident USA Donald Trump před svým lednovým nástupem do funkce prohlašoval, že válku na Ukrajině vyřeší do 24 hodin. Nedávno svá slova korigoval s tím, že šlo o sarkasmus. Mírové rozhovory jsou nicméně již v plném proudu a Trump odkryl některé ze svých karet. Americký list The Washington Post přinesl souhrn, jak zatím - ať už vědomě, či nikoliv - pomohl Vladimiru Putinovi, prezidentovi Ruska.

Podle amerického prestižního deníku The Washington Post dosavadní více než dva měsíce Trumpova půsebení v prezidentském křesle naznačily, že s Ruskem se z pohledu USA v globálních vztazích počítá mnohem více, než tomu bylo v předchozích letech. "Trumpova politika je prospěšná pro Rusko," okomentoval situaci dle amerického listu ruský analytik a bývalý poslanec Státní dumy Michail Jemeljanov. 

Koláž.
Koláž. | Foto: Reuters, Aktuálně.cz

Ústupky v mírových rozhovorech

Ještě před zahájením mírových rozhovorů Trumpova administrativa veřejně odmítla některé z požadavků Kyjeva. Po jejich zahájení pak například v památné schůzce v Bílém domě, která skončila hádkou, americký prezident Donald Trump svému ukrajinskému protějšku Volodymyrovi Zelenskému řekl, že není v dobré pozici. "Dopustil jste, abyste se do této pozice dostal. Právě teď nemáte karty," prohlásil americký prezident. 

Později třeba Trumpův poradce pro národní bezpečnost Michael Waltz v rozhovoru pro americkou stanici ABC News zkritizoval předchozí administrativu prezidenta Joea Bidena. "Je v našem národním zájmu vyhnat všechny Rusy z Ukrajiny včetně Krymu? Bidenův plán znamenal nekonečnou válku, obrovské ztráty a možnou třetí světovou válku," prohlásil s tím, že Trump naopak přemýšlí realisticky a snaží se diplomatickou cestou dosáhnout ukončení zabíjení. 

To vše však dle The Washington Post vede k ústupkům vůči Rusku. Trumpovi vyjednavači například slíbili ekonomické dohody s Moskvou, jakmile bude konečná mírová dohoda podepsána. Před pár dny přitom došlo k dílčí dohodě o příměří v Černém moři. 

Zatímco Bílý dům ji vyzdvihuje jako krok k deeskalaci, Kreml podmiňuje platnost příměří zrušením sankcí. A to zejména opětovným připojením ruské zemědělské banky Rosselchozbank ke globálnímu platebnímu systému SWIFT a uvolněním mezinárodního obchodu s ruskými potravinami, hnojivy a zemědělským vybavením. Trump již řekl, že USA "ruské požadavky na zmírnění sankcí prověří". Podle Johna E. Herbsta z washingtonského institutu zvaného Atlantická rada poslední dohoda "rozmazluje Putina a podporuje Rusko v pokračování války".

S pokračujícími jednáními zároveň několik amerických národních agentur přestalo pracovat na boji proti ruským sabotážím, dezinformacím a kybernetickým útokům. "Není jasné, zda tato opatření jsou dočasnými opatřeními k budování důvěry během mírových rozhovorů, nebo trvalou změnou," informoval The Washington Post. 

 

Právě se děje

Další zprávy