Jak se bránit pilotům-sebevrahům? Vědci zkouší první odpověď

Martin Novák Martin Novák
9. 4. 2015 13:40
Systém Auto-GCAS používá americká armáda. V současné podobě by ale zřejmě záměrnému nárazu nezabránil.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Praha – Když selže člověk, sebelepší technika nepomůže, shodují se piloti a letečtí odborníci po tragédii airbusu společnosti Germanwings.

Americký časopis Newsweek ale s odvoláním na experty v oblasti vojenského letectví píše, že situaci, v níž pilot záměrně se strojem havaruje, předejít lze. Byť je to otázka vzdálené budoucnosti, složitého vývoje a velké sumy peněz.

Armádní letouny F16 disponují systémem nazvaným The Automatic Ground Collision Avoidance System (Auto-GCAS). V případě, že hrozí náraz stroje do země a pilot nereaguje, zapne se automatický ovladač, který letoun "vyvede" do bezpečí.

Na výzkumu a výrobě se podílel Národní úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA) s firmou Lockheed Martin.

Podle Newsweeku Auto-GCAS zachránil před nehodou pilota americké stíhačky v listopadu při náletu na pozice Islámského státu v Sýrii, ačkoliv nejsou známy podrobnosti tohoto případu.

Airbus A320 společnosti Germanwings navedl pilot Andres Lubitz s velkou pravděpodobností záměrně do horského svahu ve francouzských Alpách 24. března. Zahynulo všech 150 lidí na palubě.

Vyšetřovatelé zjistili z černých skříněk, že sedmadvacetiletý pilot do kabiny nepustil kapitána a při klesání letadla zrychloval. Z prohlídky jeho domu vyplynulo, že měl psychické problémy a v minulosti sebevražedné sklony.

Novinářská cena 2014
Autor fotografie: Jiří Kropáček

Novinářská cena 2014

Denně detailně sledujeme události na Ukrajině. Podpořte Aktuálně.cz a jeho ukrajinské zpravodajství v Novinářské ceně.

HLASOVAT MŮŽETE ZDE >> Děkujeme!

Expert na bezpečnost letadel a ředitel firmy Yates Consulting Chris Yatel týdeníku řekl, že tato technologie může být namontována i do civilních letadel, ale "potrvá to věčnost a den".

"Vzhledem k existenci bezpilotních letounů se domnívám, že tato technologie má určité opodstatnění a může fungovat. Ale nevěřím, že v dohledné budoucnosti se stane součástí civilní letecké dopravy. Jako se může zbláznit pilot, může se zbláznit i dispečer na zemi, který má na starosti třeba dvanáct letadel. Lidstvo nedospělo do stadia, kdy lze tomuto zcela předejít," řekl Aktuálně.cz bezpečností inspektor z Úřadu pro civilní letectví v Praze Václav Vašek.

Server The Aviationist zpochybňuje názor, že systém Auto-GCAS by mohl airbus na lince Barcelona - Düsseldorf zachránit. Pilot, kterému jde o zničení letadla, má podle serveru možnost systém vyřadit z provozu. Zatím neexistuje verze, za které by to bylo vyloučené.

Jinými slovy: člověk – pilot  bude mít vždy poslední slovo.

Kvůli případným technickým problémům budou mít piloti dopravních letadel zřejmě vždy možnost manuálně jakýkoliv systém deaktivovat, uvádí odborný server.

 
Mohlo by vás zajímat

Právě se děje

Další zprávy