Izrael neumožnil vstup do země dvěma britským poslankyním a zadržel je. Informovaly o tom v noci na neděli stanice Sky News a BBC, které se odvolávají na prohlášení britského ministra zahraničí Davida Lammyho, izraelské úřady a média. Izraelský imigrační úřad ve svém zdůvodnění obvinil dvojici labouristických zákonodárkyň z úmyslu šířit rétoriku nenávistnou vůči Izraeli. Šéf britské diplomacie označil zadržení političek za nepřijatelné. Poslankyně uvedly, že jsou krokem šokované.
"Dal jsem jasně najevo svým protějškům v izraelské vládě, že se takto k britským poslancům nelze chovat," uvedl Lammy v prohlášení. Ministerstvo dvojici nejmenuje, ale podle britských médií se jedná o Abtisam Mohamedovou a Yuan Yangovou, které odletěly do Izraele v sobotu společně se dvěma asistenty, jejichž identitu média nesdělují a není tak jasné, zda jde o muže či ženy.
Izraelský ministr vnitra Moše Arbel všem čtyřem odmítl povolit vstup, uvedl list The Times of Israel (ToI). Úřady tak podle něj učinily po výslechu čtveřice a političky obvinily z toho, že účelem jejich cesty bylo "dokumentovat izraelské bezpečnostní složky a šířit rétoriku nenávistnou vůči Izraeli". Poslankyně u výslechu podle ToI uvedly, že přijely v rámci oficiální delegace, ale izraelské úřady jejich tvrzení označily za nepravdivé. Obě političky podporují protiizraelskou politiku a vyzývají k bojkotu Izraele, píše ToI.
Poslankyně ve společném prohlášení uvedly, že jsou postupem izraelských úřadů šokované. "Je velmi důležité, aby se členové parlamentu mohli přímo seznámit se situací na okupovaných palestinských územích," uvedly. Odmítly tvrzení, že by šířily nenávist proti Izraeli. Tvrdí, že ve svých vystoupeních v parlamentu vyzývaly k tomu, aby Izrael dodržoval mezinárodní právo. Podle agentury Reuters Yangová vyzvala k zavedení sankcí na některé členy izraelské vlády a Mohamedová se ptala ministra zahraničí, zda Británie přehodnotí své vztahy s Izraelem kvůli "krutostem v Libanonu, Pásmu Gazy a na Západním břehu Jordánu", které podle ní Izrael páchá.
"Je nepřijatelné, kontraproduktivní a hluboce znepokojivé, že izraelské úřady zadržely dvě britské poslankyně v parlamentní delegaci a odepřely jim vstup," uvedl Lammy. "V centru pozornosti britské vlády zůstává zajištění návratu k příměří a jednání k zastavení krveprolití, osvobození rukojmích a ukončení konfliktu v (Pásmu) Gazy," dodal britský ministr.
Izrael už v únoru znemožnil vstup do země dvěma europoslankyním a nařídil jim vrátit se z telavivského letiště zpět do Evropy. Francouzce Rimě Hassanové byl vstup zamítnut kvůli její podpoře bojkotu Izraele, zatímco důvod pro zamítnutí vstupu irské europoslankyni Lynn Boylanové nebyl sdělen, napsala tehdy agentura AP. Obě ženy patří k frakci Levice v Evropském parlamentu (GUE/NGL), jež je vůči Izraeli kritická kvůli okupaci palestinských území.
Izraelský parlament před časem přijal zákon, jenž zakazuje vstup do země osobám, které popírají útok palestinského teroristického hnutí Hamás ze 7. října 2023 na Izrael nebo vyjadřují podporu stíhání izraelských vojáků v zahraničí. Zákon vychází z už existující legislativy, která zakazuje vstup do země komukoliv, kdo požaduje bojkot Izraele. Původní zákon jeho odpůrci považovali za pokus Izraele umlčet kritiky.