Další kolo výměny rukojmích, které toto palestinské teroristické hnutí drží v zajetí od svého útoku na jižní Izrael z října 2003, za Palestince zadržované v izraelských věznicích bylo plánováno na tuto sobotu.
Izraelský ministr obrany Jisrael Kac podle agentury Reuters reagoval prohlášením, že oznámení Hamásu se rovná porušení dohody o klidu zbraní a že pověřil armádu v Pásmu Gazy, aby byla uvedena do stavu nejvyšší pohotovosti a připravena bránit izraelské pohraniční obce.
Mluvčí ozbrojeného křídla Hamásu, brigád Kasám, Abú Ubajdá ve čtvrtečním prohlášení uvedl, že Hamás nepropustí žádné další rukojmí, dokud Izrael nezačne dodržovat podmínky dohody a "nevynahradí poslední týdny". "Propuštění vězňů, které bylo naplánováno na sobotu 15. února 2025, bylo odloženo až do odvolání, dokud okupace (Izrael) nesplní své závazky" plynoucí z dohody o příměří. Izrael podle něj v posledních třech týdnech, kdy je dohoda v platnosti, zdržoval návrat vysídlených obyvatel na sever Pásma Gazy, útočil na Palestince střelbou i dělostřeleckými granáty a bránil volnému přísunu humanitární pomoci.
Nejmenovaný izraelský představitel agentuře Reuters řekl, že premiér Benjamin Netanjahu nyní vede bezpečnostní konzultace. V úterý ráno se pak podle něj sejde bezpečnostní kabinet, složený z ministrů silových resortů.
Příměří, které podle dohody v první fázi počítá s klidem zbraní na 42 dní a propuštěním celkem 33 izraelských rukojmích, se v posledních třech týdnech převážně dařilo udržovat, ačkoli při několika incidentech umírali Palestinci pod izraelskou střelbou, připomíná Reuters. Tok humanitární pomoci na izolované a válkou zdevastované palestinské území se od uzavření klidu zbraní podle humanitárních agentur zvýšil. Hamás dosud pustil domů 16 zadržovaných Izraelců výměnou za stovky palestinských vězňů a nad rámec dohody také pět unesených Thajců.
Hamás nicméně už dříve obviňoval Izrael, že brzdí přísun pomoci do Gazy, jehož výrazné navýšení bylo jednou z klíčových podmínek první fáze příměří. Izrael to odmítá a naopak Hamás viní, že nedodržuje domluvené pořadí, v jakém mají být rukojmí propouštěni, a že během předávek rukojmích pracovníkům Červeného kříže s nimi inscenuje ponižující veřejná vystoupení před davy lidí.
Agentura Reuters v pondělí s odkazem na dva zdroje z egyptských bezpečnostních kruhů napsala, že zprostředkovatelé dohody o příměří mezi Izraelem a Hamásem se obávají, že hrozí její kolaps.
Zástupci Hamásu zprostředkovatelům řekli, že vzhledem k plánům prezidenta Donalda Trumpa na odsun Palestinců z Pásma Gazy už neplatí záruky ze strany Spojených států. Zzprostředkovatelé tak odložili další jednání, dokud neobdrží od Washingtonu jasný signál o úmyslu pokračovat v dohodě. Tu spolu s Egyptem a Spojenými státy pomáhal vyjednat také Katar.