Fandil Trumpovi, věřil v silnou ekonomiku. Teď se Orbán bojí inflace i amerických cel

Michaela Nováčková Michaela Nováčková
12. 2. 2025 9:35
Maďarský premiér Viktor Orbán čelí nejisté budoucnosti. Doufá, že stabilní ekonomika mu pomůže k dalšímu mandátu v příštích volbách, ale realita ukazuje jiný obraz. Rostoucí inflace i klesající důvěra spotřebitelů naznačují, že jeho cesta k volebnímu triumfu nebude snadná. Nekompromisní celní válka Donalda Trumpa může poškodit exportní maďarskou ekonomiku. Orbán jej přitom v kampani podporoval.
Viktor Orbán veřejně podporoval během prezidentské kampaně Donalda Trumpa.
Viktor Orbán veřejně podporoval během prezidentské kampaně Donalda Trumpa. | Foto: Reuters

Maďarsko čekají příští rok na jaře sněmovní volby. Pro politického veterána Viktora Orbána by mohly přinést první volební porážku od roku 2010, kdy započal své druhé premiérské období. To první trvalo čtyři roky na přelomu tisíciletí. Nedávný průzkum agentury Median naznačil oslabení Orbánovy strany Fidesz, zatímco opoziční strana TISZA Pétera Magyara získala větší podporu u rozhodnutých voličů.

Novinář Oliver Adámek, který se Maďarsku dlouhodobě věnuje, připomíná, že ztráta dominantní pozice v průzkumech se Fideszu stala poprvé od roku 2006.

V Maďarsku hraje roli při rozhodování u volebních uren také peněženka, na kterou vsadil Orbán i v posledních volbách. Před těmi posledními v roce 2022 rozdal na podporu své kandidatury daňové úlevy, snížení daní, zvýšení důchodů a mezd v hodnotě 1,8 bilionu forintů (téměř 112 miliard korun).

Orbánovi to sice nakonec zajistilo drtivé vítězství, ale současně přispělo k prudkému růstu inflace (v lednu vzrostla na 5,5 procenta z prosincových 4,6 procenta), nejprudší v celé Evropské unii. Z té se maďarské obyvatelstvo vzpamatovává doteď. Podle průzkumu Evropské unie z ledna jsou Maďaři ve vztahu ke svým ekonomickým vyhlídkám pesimističtější než před rokem.

I letos se spekuluje, že premiér bude chtít před volbami zasahovat do ekonomiky dodatečnými veřejnými výdaji. Ve druhé polovině roku chce navýšit rodinné přídavky a v roce 2026 je ještě dále rozšířit. Přestože jeho vláda tento systém označuje za nejštědřejší v Evropě, porodnost v Maďarsku dosáhla nejnižší úrovně za poslední desetiletí. Ratingové agentury před "veřejným rozhazováním" varují. Mohly by Maďarsku snížit rating, pokud se jeho státní finance zhorší nad očekávání.

Varování centrální banky před zvýšením inflace nepomohlo plánu Orbánova kabinetu, který očekává hospodářský růst 3,4 procenta. Většina analytiků je skeptická. Erste Bank odhaduje růst na dvě procenta, Evropská komise dokonce pouze na 1,8 procenta. Pokud se tato prognóza naplní, půjde o nejslabší tříleté období hospodářského růstu za celou Orbánovu 15letou vládu. Maďarsko má společně s Rumunskem nejvyšší základní úrokovou sazbu na úrovni 6,5 procenta.

Kroky Trumpa jdou proti Maďarsku

Další ranou pro ekonomiku mohou být i možná cla ze strany USA. Viktor Orbán veřejně podporoval během prezidentské kampaně Donalda Trumpa. Novinářům v Bruselu řekl v říjnu loňského roku, že Trumpovo vítězství by oslavil několika lahvemi šampaňského.

Kroky nového prezidenta ale mohou zasáhnout maďarský export. Maďarsko vyváží do USA elektroniku, automobilové součástky, vozidla a léčiva. Spojené státy jsou druhým největším investorem a mimoevropským obchodním partnerem Maďarska.

Orbánovou strategií, jak svým voličům ospravedlnit Trumpova cla, by mohla být podle Olivera Adámka sázka na Brusel. "Maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó řekl, že špatná obchodní politika Evropské komise může za to, že Donald Trump teď uvalí cla na Evropskou unii," dodává k chystaným americkým clům Adámek.

Poukazuje, že podobnou rétoriku maďarští vládní politici použili při komunikaci o amerických protiruských sankcích. "Od roku 2014 Orbán kritizuje evropské sankce a tvrdí, že podporují válku. Teď na Trumpovy sankce řekl, že jde o něco jiného, protože Trump jimi chce dosáhnout míru," uzavírá Adámek.

 

Právě se děje

Další zprávy