Kateřina Vítková,
ČTK
Aktualizováno 18. 10. 2018 10:58
Dohoda o podobě brexitu stále neexistuje, sporná zůstává především otázka hranice mezi Irskem a Severním Irskem. Průlom nepřinesl ani středeční summit lídrů EU v Bruselu. Atmosféra rozvodových jednání mezi Evropskou unií a Spojeným královstvím se tak pět měsíců před odchodem z EU přiostřuje. Podívejte se v přehledné grafice, co se právě děje, jak pokračují rozhovory a jaké jsou v tuto chvíli pobrexitové scénáře.
Co je měkký brexit, tvrdý brexit a no-deal?
Zjednodušeně řečeno, měkký brexit je odchod v situaci, kdy obě strany dojednaly vzájemná pravidla a nové nastavení vztahů a zůstaly v určité součinnosti. Mohlo by jít například o podobné ustanovení vztahů, jako má s unií Norsko, které je součástí jednotného trhu.
Tvrdý brexit je odluka za okolností, kdy v některých zásadních oblastech - nebo ve všech najednou - k žádné dohodě a kompromisu nedošlo.
Extrémní situace by nastala, kdyby Brusel a Londýn před 29. březnem ke společné dohodě vůbec nedošly a Británie by se jednoduše oddělila čistým řezem. Obchody by se mezi oběma celky musely řešit skrze pravidla Světové obchodní organizace, vrátila by se cla i kontroly na hranicích. Vláda Theresy Mayové pro tuto situaci připravila celý soubor "průvodců", jak se chovat v případě no-deal. Věnuje se všem možným oblastem od farmaření přes daně, práva občanů a studium v zahraničí až po ochranu životního prostředí, nebo dokonce vesmír.
Mezi Brity panuje také obava, co by se v takovém extrémním případě stalo s Londýnem coby světovým finančním centrem. Občané ostatních států EU žijící v Británii se zase strachují, že by mohli přijít o povolení k pobytu nebo přístup ke zdravotní péči.