O krok blíž k rozvodu bez dohody. Vše o druhém referendu a zmatcích kolem brexitu

Kateřina Vítková ČTK Kateřina Vítková, ČTK
Aktualizováno 18. 10. 2018 10:58
Dohoda o podobě brexitu stále neexistuje, sporná zůstává především otázka hranice mezi Irskem a Severním Irskem. Průlom nepřinesl ani středeční summit lídrů EU v Bruselu. Atmosféra rozvodových jednání mezi Evropskou unií a Spojeným královstvím se tak pět měsíců před odchodem z EU přiostřuje. Podívejte se v přehledné grafice, co se právě děje, jak pokračují rozhovory a jaké jsou v tuto chvíli pobrexitové scénáře.
Foto: Shutterstock

Co bude s občany EU v Británii?

Ve Spojeném království žije 3,2 milionu lidí z ostatních států Evropské unie. V členských státech unie žije zase asi 1,3 milionu Britů. 

Všichni občané EU žijící v Británii si musí nyní požádat o nový status. Status usedlíka získají ti, kdo ve Velké Británii nepřetržitě žijí alespoň pět let (počítáno do konce roku 2020). Ti, kdo do té doby přijdou, ale nebudou mít za sebou pětiletý pobyt, by měli mít možnost zůstat, dokud o status nebudou moci zažádat.

V případě dohody:

Občané EU žijící před brexitem ve Velké Británii, stejně jako Britové žijící v tuto chvíli v EU by měli moct zůstat a pracovat tam, kde dosud. Platí to i pro děti, jež se narodí po brexitu lidem, kteří už dříve na místě žili.

Bez dohody:

I když nedojde k dohodě, práva lidí, kteří žijí ve Velké Británii na základě povolení k trvalému pobytu, by neměla být nijak ovlivněna. Premiérka Mayová si přeje, aby s nimi bylo zacházeno v rámci práva jako s Brity. Ostatní však čeká nová administrativa.

 
Mohlo by vás zajímat

Právě se děje

Další zprávy