Česká republika: Dělnická strana sociální spravedlnosti
Dělnická strana sociální spravedlnosti (DSSS) vystupuje jako nástupkyně extrémní, krajně pravicové Dělnické strany (DS), kterou v roce 2010 nechal rozpustit soud, protože podle něj podporovala násilí, ideově se vázala na neonacistické ideje a celkově ohrožovala demokracii v zemi.
Vlastnímu zákazu se tak DSSS snaží zabránit tím, že se oficiálně distancuje od nacismu a akcentuje sociální problematiku.
Radikální mimoparlamentní strana, která v dřívějších volbách získávala okolo jednoho procenta hlasů, je dnes ale marginální formací.
Mimo jiné díky vzniku pravicově populistické Svobody a přímé demokracie (SPD) Tomia Okamury, která svůj volební úspěch v roce 2017 založila na kampani hájící národní zájmy a odsuzující imigraci.
SPD odmítá nálepku extremismu, letošní zpráva ministerstva vnitra však poukazuje na to, že řada výroků představitelů strany je velmi radikálních a SPD si vybírá podobná témata jako pravicoví extremisté.
SPD v posledních průzkumech výrazně zaostává za svým volebním výsledkem (10,6 procenta), když se přiblížila pětiprocentní hranici. V eurovolbách může být ale všechno jinak a SPD tak s velkou určitostí nahradí v europarlamentu Stranu svobodných občanů, která tam má jednoho poslance.