Ovlivní krajní pravice eurovolby? Projděte si země, kde se daří populismu i radikálům

Radim Klekner Radim Klekner
11. 12. 2018 21:00
Popularita krajní pravice je v řadě členských zemí Evropské unie vysoká, volby do Evropského parlamentu se přitom rychle blíží. Uskuteční se už za půl roku. Bruselské instituce se proto obávají úspěchu, kterého mohou v hlasování dosáhnout nejen mírnější populistické a euroskeptické strany, ale dost možná i uskupení mnohem extrémnějšího ražení. Nalézt jasné dělítko mezi populismem a extremismem je přitom v některých případech poměrně ošidné. Projděte si přehled zemí, kde mají zázemí silně euroskeptické a extremistické strany, nebo dokonce neonacistická uskupení, která samotný europarlament navrhuje zakázat. Jak si budou vést v eurovolbách? Ovlivnit jej mohou zejména pomocí sociálních sítí.
Příznivci Dělnické strany sociální spravedlnosti se shromáždili 18. srpna 2018 za účasti policie a těžkooděnců před městským úřadem v Dubí na Teplicku.
Příznivci Dělnické strany sociální spravedlnosti se shromáždili 18. srpna 2018 za účasti policie a těžkooděnců před městským úřadem v Dubí na Teplicku. | Foto: ČTK

Česká republika: Dělnická strana sociální spravedlnosti

Dělnická strana sociální spravedlnosti (DSSS) vystupuje jako nástupkyně extrémní, krajně pravicové Dělnické strany (DS), kterou v roce 2010 nechal rozpustit soud, protože podle něj podporovala násilí, ideově se vázala na neonacistické ideje a celkově ohrožovala demokracii v zemi.

Vlastnímu zákazu se tak DSSS snaží zabránit tím, že se oficiálně distancuje od nacismu a akcentuje sociální problematiku.

Radikální mimoparlamentní strana, která v dřívějších volbách získávala okolo jednoho procenta hlasů, je dnes ale marginální formací.

Mimo jiné díky vzniku pravicově populistické Svobody a přímé demokracie (SPD) Tomia Okamury, která svůj volební úspěch v roce 2017 založila na kampani hájící národní zájmy a odsuzující imigraci.

SPD odmítá nálepku extremismu, letošní zpráva ministerstva vnitra však poukazuje na to, že řada výroků představitelů strany je velmi radikálních a SPD si vybírá podobná témata jako pravicoví extremisté.

SPD v posledních průzkumech výrazně zaostává za svým volebním výsledkem (10,6 procenta), když se přiblížila pětiprocentní hranici. V eurovolbách může být ale všechno jinak a SPD tak s velkou určitostí nahradí v europarlamentu Stranu svobodných občanů, která tam má jednoho poslance.

 

Právě se děje

Další zprávy