Ovlivní krajní pravice eurovolby? Projděte si země, kde se daří populismu i radikálům

Radim Klekner Radim Klekner
11. 12. 2018 21:00
Popularita krajní pravice je v řadě členských zemí Evropské unie vysoká, volby do Evropského parlamentu se přitom rychle blíží. Uskuteční se už za půl roku. Bruselské instituce se proto obávají úspěchu, kterého mohou v hlasování dosáhnout nejen mírnější populistické a euroskeptické strany, ale dost možná i uskupení mnohem extrémnějšího ražení. Nalézt jasné dělítko mezi populismem a extremismem je přitom v některých případech poměrně ošidné. Projděte si přehled zemí, kde mají zázemí silně euroskeptické a extremistické strany, nebo dokonce neonacistická uskupení, která samotný europarlament navrhuje zakázat. Jak si budou vést v eurovolbách? Ovlivnit jej mohou zejména pomocí sociálních sítí.
Marián Kotleba a jeho příznivci.
Marián Kotleba a jeho příznivci. | Foto: Reuters

Slovensko: Kotleba - Lidová strana Naše Slovensko

Krajně pravicovou populistickou Lidovou stranu Naše Slovensko ve slovenských parlamentních volbách v roce 2016 podpořilo osm procent voličů.

Strana se hlásí k odkazu Slovenského štátu z časů druhé světové války a tehdejšímu klerofašistickém Tisově režimu, podílejícímu se na tzv. konečném řešení židovské otázky.

Prokuratura LSNS v minulosti označila za extremistickou stranu s fašistickými tendencemi, která svým programem a činností porušuje slovenskou ústavu, zákony i mezinárodní smlouvy.

Formace se v průzkumech dostává často přes desetiprocentní hranici a své zastoupení tak bude mít bezpochyby i v europarlamentu.

Za zmínku stojí, že členy euroskeptických frakcí jsou hned tři slovenské pravicové strany: Svoboda a Solidarita, Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti a NOVA. Každá z nich má po jednom europoslanci a zejména Svoboda a Solidarita v poslední době v průzkumech posílila. 

 

Právě se děje

Další zprávy