"Zatím jsem mohl sloužit Buddhovu učení a bytostem Tibetu docela dobře," řekl dalajlama mezi modlitbami a dodal: "Doufám, že se dožiju více než 130 let." Vyvolal tím aplaus a jásot mezi svými stoupenci, kteří uspořádali dnešní ceremonii, aby se modlili za jeho dlouhý život. V prosinci dalajlama uvedl, že by se mohl dožít 110 let, podotkla agentura Reuters.
Čtrnáctý dalajlama, který je už nyní nejdéle žijícím nejvýše postaveným představitelem tibetského buddhismu, strávil modlitbami v chrámu asi 90 minut. Obřadu se zúčastnily tisíce lidí z celého světa, kteří přijeli do Dharamsály v podhůří Himálaje, kde sídlí tibetská exilová vláda a kde žije dalajlama od útěku z Tibetu v roce 1959 po neúspěšném povstání proti čínské nadvládě.
Dalajlama, občanským jménem Džampal Ngawang Lozang Ješe Tändzin Gjamccho, se narodil 6. července 1935 v Tagccheru v Tibetu v rodině rolníka. Ve dvou letech byl označen za reinkarnaci 13. dalajlamy. Vzdělal se v buddhismu a ve vědách. Když do Tibetu vtrhla vojska komunistické Číny, bylo mu 15 let. Charismatický duchovní, známý jako 14. dalajlama, mezinárodně zpopularizoval buddhismus. V roce 1989 získal Nobelovu cenu za mír.
Ve středu oznámil, že staletá tibetská buddhistická instituce duchovního vůdce zůstane zachována. Podle agentury AP tak ukončil spekulace, že by mohl být posledním, kdo tuto duchovní roli zastává. Jeho úřad uvedl, že příštím dalajlamou by mohla být i žena či člověk narozený mimo Tibet. Výběr nového duchovního vůdce bude mít na starost úřad dalajlamy. "Nikdo jiný nemá autoritu do této věci zasahovat," řekl dalajlama s narážkou na požadavek čínských úřadů, které chtějí mít právo kontrolovat a vetovat výběr nového tibetského vůdce.
Funkce dalajlamy se předává na základě buddhistického principu reinkarnace. Po smrti dalajlamy se tak tibetští duchovní snaží určit, do koho se předchozí dalajlama vtělil. Dalajlamu po staletí vybírali tibetští mnichové, kteří pátrali po reinkarnacích zemřelých duchovních vůdců. Obvykle ho hledali na území Tibetu, který však nyní ovládá Čína. Peking, který vládne Tibetu od invaze v roce 1950, považuje dalajlamu za separatistu. Duchovní vůdce opakuje, že chce pouze větší autonomii pro Tibet a skutečné náboženské, politické a kulturní svobody.