Počet mrtvých může i nadále stoupat, neboť záchranáři pátrají ještě po několika desítkách nezvěstných osob.
Nebezpečná cesta do Evropy
Asi 150 migrantů se nalodilo 4. prosince na člun na jihu Senegalu. Tuto sobotu však ztroskotalo poblíž města Saint-Louis na severu asi po 300 kilometrech plavby.

Migrace na Aktuálně.cz
- Čelíme invazi, volá zoufalá Malta o pomoc
- Malta imigranty loví, hostit je odmítá
- Kanárské ostrovy volají o pomoc
- Itálie chystá pardon všem ilegálům
Místní rybáři zachránili z moře pouze 24 osob.
Kanárské ostrovy, které jsou jakousi předsunutou baštou Evropské unie poblíž afrických břehů, zažívají od začátku roku nebývalý příliv běženců.
Od ledna na toto španělské souostroví dorazilo přes 28 000 běženců z Afriky, což je téměř trojnásobek dosavadního rekordu v roce 2002. Tehdy na ostrovy připlulo skoro deset tisíc ilegálních imigrantů.
Další stovky lidí však nebezpečnou plavbu na vratkých dřevěných člunech nepřežily.
Mauretánie běžence vrací
Nejnovější vlna imigrantů míří na ostrovy především z Mauritánie. Madrid do ní začal běžence vracet na základě dohody z roku 2003.
V mauritánském přístavu Nouadhibou byl zřízen záchytný tábor. Vrácené běžence pak Mauritánie vrací do zemí původu, nejčastěji do Senegalu a Mali.
Většina z běženců, kteří dorazí ke španělským břehům, se však již před cestou zbaví všech dokladů, čímž se komplikuje jejich návrat domů.
Na bezpečnost dohlíží armáda
Španělské úřady zde nemohou dělat nic jiného, než imigranty přijmout a 40 dní poskytovat přístřeší těm, které nemohou vrátit do země původu.
Po uplynutí této lhůty jsou běženci volní a pak se bez dokumentů nelegálně pohybují po Evropě. Španělsku tak nezbývá nic jiného, než se soustředit na prevenci.
Na Kanárské ostrovy proto byla vyslána španělská armáda, která by měla pomoct mimořádnou situaci řešit.