Saint Paul - Američtí demokraté i prezident Barack Obama slaví významné vítězství. Podařilo se jim totiž získat takzvanou supervětšinu v Senátu, která jim umožní prosadit veškeré zákony, na kterých se jejich klub dohodne.
Ve Sněmovně reprezentantů mají demokraté jasnou většinu 256 ku 178 hlasům, v Senátu jim však až dosud jedno křeslo k získání magické šedesátky chybělo.
Pomohlo jim teprve úterní rozhodnutí Nejvyššího soudu státu Minnesota, které po dlouhých tahanicích definitivně přiřklo vítězství v minnesotských senátních volbách známému komiku Alu Frankenovi. Dosavadní minnesotský republikánský senátor Norm Coleman bude muset washingtonskou lavici vyklidit.
Nejdelší spor o křeslo
Volby všech kongresmanů a třetiny senátorů proběhly společně s těmi prezidentskými 4. listopadu loňského roku. Podle prvních výsledků vyhrál Coleman, ale tak těsným náskokem (206 hlasů), že dle zákona povinně následovalo přepočítání.
To přisoudilo vítězství Frankenovi, Coleman se však nelíbilo, že volební komise řadu hlasovacích lístků kvůli procedurálním chybám vyřadila. Pokud by se tak nestalo, byl by vítězem on. Minnesotský Nejvyšší soud však k jeho argumentům nepřihlédl.
"Myslel jsem, že naše důkazy obstojí lépe, soud se ale vyjádřil jasně," řekl Coleman reportérům. "Žádné další soudní pře nebudou."
Jednalo se o nejdelší při o senátorské křeslo od roku 1974.
Obama nemá vyhráno
Franken se nyní stane osmapadesátým demokratem ve stočlenném Senátu, a strana tak bude mít nejvíce zástupců od roku 1979. Magické šedesátky dosáhne díky dvěma nezávislým senátorům, kteří obvykle hlasují společně s demokraty.
Počet šedesáti senátorů je důležitý z toho důvodu, že při tomto poměru hlasů už nemohou republikáni sáhnout k takzvanému "filibustrování", které umožňuje zamezit projednávání zákona nekonečnými projevy.
Přesto nemá Obama nic jistého. Jednak se nemůže spolehnout na to, že budou dva nezávislí senátoři vždy hlasovat s demokraty, jednak se musí opírat také o bývalého republikána Arlene Spectera, jenž v dubnu přešel k demokratům.
Specter prohlásil, že jsou na něj nynější republikáni příliš konzervativní, dodal však, že bude hlasovat podle svého přesvědčení, a nikoli podle stranické příslušnosti.
Rebelie mezi demokraty
Problémem budou i časté zdravotní absence demokratických senátorů Edwarda Kennedyho a Roberty Byrda. Kennedy trpí rakovinou mozku a jednadevadesátiletý Byrd, který je po padesáti letech nejdéle sloužícím americkým senátorem v historii, se potýká se stafylokokem.
Ani na ostatní demokratické senátory se Obama nebude moci při prosazování svých zájmů zcela spolehnout. Republikáni i demokraté se například nedávno spojili a nedali mu peníze na uzavření věznice v Guantánamu. Vyhradili si rovněž, že žádný z vězňů nemůže být propuštěn na území USA.
Zajímavá bude zřejmě také debata ohledně návrhu zákona o energii a klimatu, který má poprvé omezit emise skleníkových plynů vypouštěné americkými společnostmi a zřídit trh s emisními povolenkami po vzoru EU. Na projednání v Senátu návrh čeká, sněmovnou prošel jen velmi těsně (219 ku 212 hlasům).