Ali S. podle něj ve službách íránské tajné služby shromažďoval v Berlíně informace o židovských objektech a konkrétních osobách židovského původu.
Třiapadesátiletého dánského občana s afghánskými kořeny zadržela dánská policie na konci června v Aarhusu. Podle časopisu Der Spiegel pracoval pro elitní složku íránských revolučních gard Kuds, která se zaměřuje především na operace v zahraničí. Jeho činnost pravděpodobně sloužila k přípravě dalších zpravodajských operací v Německu a možná i k plánování útoků na židovské cíle. Jeho pohyb němečtí zpravodajci zaznamenali mimo jiné u sídla Německo-izraelské společnosti a u budovy, ve které se občas zdržuje předseda Ústřední rady Židů v Německu Josef Schuster. Dánsko vydalo muže v pondělí do Německa, dnes jej soud poslal do vazby.
Prvotní tip dostaly německé tajné služby od zpravodajců ze zahraničí, uvedl už v červnu ministr vnitra Alexander Dobrindt. Agentura DPA s odvoláním na své zdroje v úterý uvedla, že Němcům pomohla izraelská tajná služba Mossad.
Německo si kvůli případu na konci června předvolalo íránského velvyslance. Teherán však obvinění ze špionáže odmítá. Jeho zastupitelský úřad v Berlíně hovořil o snaze odvrátit pozornost veřejnosti od situace na Blízkém východě.
Izrael a Írán svedly v červnu dvanáctidenní válku. Izrael zaútočil v pátek 13. června na íránské vojenské objekty a jaderná zařízení. Poškozena či zničena byla íránská protivzdušná obrana a některá jaderná a vojenská zařízení. Írán, který dlouhodobě tvrdí, že neusiluje o výrobu jaderných zbraní a že jeho jaderný program je mírový, pak začal útočit na Izrael raketami a drony.
Spojené státy, které Izraeli pomáhaly s obranou před íránskými raketami a bezpilotními letouny, podnikly devátý den války, v noci na 22. června, útok na tři íránské jaderné provozy. Americký prezident Donald Trump pak prohlásil, že tyto provozy byly naprosto zničeny. Teď platí mezi oběma zeměmi příměří.
Německo je jedním z nejbližších spojenců Izraele, zároveň ale od začátku války vyzývalo k diplomatickému řešení. V reakci na konflikt německá vláda v polovině června rozhodla, že zvýší ochranu židovských a izraelských zařízení v zemi. Jejich ostraha je přitom zvýšená už od útoku palestinského teroristického hnutí Hamás na jižní Izrael ze 7. října 2023, po kterém Izrael zahájil ofenzivu do Pásma Gazy.