Čínský trapas: Nevidomý disident utekl na ambasádu USA

ČTK Petr Jemelka ČTK, Petr Jemelka
28. 4. 2012 23:15
Američané i Číňané o bojovníkovi za ženská práva Čchen Kuang-čchengovi mlčí
Čchen Kuang-čcheng
Čchen Kuang-čcheng | Foto: Reuters

Peking  - Nevidomý čínský opoziční aktivista Čchen Kuang-čcheng, který před několika dny uprchl z domácího vězení, je pod ochranou Spojených států.

Podle lidskoprávní organizace ChinaAid se mu podařilo dostat na americkou ambasádu v Pekingu a Washington nyní vyjednává o jeho právním postavení.

Spojené státy ovšem informaci oficiálně nepotvrdily, k záležitosti se prozatím nevyjádřila ani Čína.

Jednání ve stínu Čchena

Případ může způsobit nové napětí ve vztazích mezi Pekingem a Washingtonem, shodují se světová média.

"Kvůli tomu, že je Čchen velice oblíbený, musí Obamova administrativa jasně stát na jeho straně, nebo se vystaví riziku, že ztratí důvěryhodnost coby obránce lidských práv a vlády práva," citovala agentura Reuters Boba Fua, šéfa ChinaAid sídlící v Texasu.

Nejnovější událost se podle všeho může projevit i v probíhající předvolební kampani.

Barack Obama musí co nejdříve zaujmout jednoznačný postoj, jinak bude ve vztahu k Číně vylíčen jako slaboch, míní republikánský expert na čínsko-americké vztahy Michael Pillsbury.

Dá se navíc očekávat, že Čchenův útěk zastíní dlouho plánované rozhovory, jichž se v Pekingu zúčastní šéfka diplomacie USA Hillary Clintonová nebo ministr financí Timothy Geithner.

Trapas v přímém přenosu

Čchen Kuang-čcheng se jako právní samouk proslavil bojem za práva čínských žen. Pozornost upoutal v roce 2005, když obvinil režim, že nutí ženy k interrupcím i v pokročilém stadiu těhotenství ve jménu komunistické politiky regulace počtu obyvatel.

Útěk Čchena znamená pro Washington problém, píše The New York Times. Spojené státy usilují o zlepšení vztahů s Čínou, přičemž v poslední době se jim v tom dařilo. Peking například stále více spolupracuje s Američany ve věci nátlaku na Írán a Severní Koreu kvůli jejich jadernému programu.

Čchen Kuang-čcheng byl předloni v září propuštěn z vězení, kde si odpykával trest za poškozování cizího majetku a dopravy. I pak byl ale prakticky internován v domácím vězení.

To, že se mu podařilo utéct, pro čínské bezpečnostní orgány znamená ostudu. Jeho domov v jednom zapadlém městě v provincii Šan-tung střežili tajní policisté v civilu, i když Čchcen v současnosti formálně žádné problémy se zákonem nemá.

"Je to trapné hlavně kvůli tomu, že obyčejný čínský občan šel hledat ochranu k vládě jiné země," řekl o případu Čchena Li Ta-tchung, bývalý šéfredaktor listu China Youth Daily, který o funkci přišel za to, že odsuzoval cenzuru.

 

 

 

Právě se děje

Další zprávy