Zájem o arzenál podsvětí zvýšila okolnost, že Škorpionem byl vyzbrojen známý gangster Michal Gruszczyński, který zahynul při úterní přestřelce s varšavskou policií.
Výskyt většího množství českých samopalů už několik měsíců poutá pozornost hlavního velitelství policie, uvádí polský list Dziennik.
Jedním ze signálů byla šokující vražda ve Varšavě loni v listopadu. Muž zabil bývalou manželku, dvouletou dcerku a pak sebe. Policie podle Dzienniku zjistila, že použil Škorpion.
"Od listopadu do února terorizovala jižní a střední Polsko banda přepadající majitele směnáren. Bandité bez zábran stříleli do svých obětí a pak brali peníze. A stříleli právě ze škorpionů - s jejich pomocí zabili nejméně osm lidí," dodal list.
Odkud se vzaly?
Prokurátor Tomasz Szalek, který má na starosti potírání organizovaného zločinu, vydal policii příkaz, aby přezkoumala všechny případy použití automatických zbraní.
"Musíme vypátrat, odkud tato zbraň (Škorpion) pochází, protože musí být dostupná, když jich je tolik," řekl prokurátor.
Samopal vzor 61 Škorpion vznikl v bývalém Československu na konci 50. let minulého století pro potřeby speciálních jednotek a tankových posádek.
Malá a skladná zbraň vyniká značnou palebnou silou a brzy se dostala i do výzbroje levičáckých teroristických skupin, podporovaných komunistickými státy. Právě škorpiony použili teroristé z Rudých brigád při únosu a zavraždění italského premiéra Alda Mora v roce 1978.
Do Polska se podle nejmenovaného představitele polských tajných služeb dostaly Škorpiony po roce 1990. Pocházely patrně z krádeží ve výrobním závodu ČZ.
Jenže v 90. letech se na polský černý trh dostaly i škorpiony, které v bývalé Jugoslávii v 80. letech vyráběla zbrojovka Crvena Zastava, srovnaná se zemí za balkánských válek. Varšavským zlodějům aut srbští odběratelé platili zcela novými škorpiony.