Buďme přátelé, loučil se Putin na summitu NATO

Reuters,RedZah
4. 4. 2008 19:31
Šéf NATO: Naše názory se neshodují
Vladimír Putin mává novinářům poté co vhodil svůj hlas do urny ve volební místnosti v Moskvě.
Vladimír Putin mává novinářům poté co vhodil svůj hlas do urny ve volební místnosti v Moskvě. | Foto: Reuters

Bukurešť - Daleko více než debaty o americkém protiraketovém štítu nás pálí plán rozšíření NATO o státy někdejšího Sovětského svazu, přesto jsme spokojeni.

Tak by se dalo přeložit z diplomatické řeči poselství, které v rámci summitu NATO přednesl Alianci ruský prezident Vladimir Putin.

"Přítomnost silného vojenského bloku na našich hranicích vnímáme jako přímou hrozbu," citovala agentura Reuters odcházejícího šéfa Kremlu. "Celkově jsme ale s jednáním spokojeni," dodal Putin poté, co v rámci Rady NATO hodinu a půl debatoval s lídry z Evropy i USA.

"Buďme přátelé, pánové," řekl Putin ve svém vůbes posledním velkém vystoupení na zahraniční půdě.

"Naše obavy o bezpečnost byly vyslyšeny," doplnil.

Generální tajemník Aliance Jaap de Hoop Scheffer sice také označil jednání za "konstruktivní", zároveň ale poněkud nediplomaticky dodal: "Naše názory se jemně řečeno neshodují".

Také český prezident Václav Klaus pak novinářům potvrdil, že Putin se o radaru překvapivě vůbec nezmínil.

Aliance nicméně od Putina získala dlouho vyjednávaný ústupek. Kreml kývl na transporty nevojenského materiálu přes své území a NATO tak získá lepší zásobování pro téměř 50 tisíc vojáků působících v rámci afghánské mise ISAF.

Bushe ale čeká s Putinem ještě klíčové jednání o víkendu v černomořském letovisku Soči. A podle prvních reakcí ruských diplomatů ze summitu NATO bude mít americký prezident co vysvětlovat.

Putin se slovenským prezidentem Gašparovičem.
Putin se slovenským prezidentem Gašparovičem. | Foto: Reuters

Kreml je totiž znepokojen Bushovým vehementním prosazováním kandidatury Ukrajiny a Gruzie do Severoatlantické aliance, které ale nakonec spojenci odmítli. Proti se postavilo zejména Německo a Francie, zatímco Česko by naopak Ukrajince v NATO přivítalo.

"Kultura hledání řešení na základě zvažování národních zájmů vzala za své," citovala agentura AFP Sergeje Rjabkova, šéfa evropského oddělení ruského ministerstva zahraničí.

 
Mohlo by vás zajímat

Právě se děje

Další zprávy