Jako o nové éře vztahů mezi Evropskou unií a středoasijskými zeměmi hovořila v pátek šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová na prvním summitu EU-Střední Asie, který se koná v uzbeckém Samarkandu. Účastní se ho také předseda Evropské rady António Costa a vrcholní představitelé Uzbekistánu, Kazachstánu, Kyrgyzstánu, Tádžikistánu a Turkmenistánu. Státníci ve společném prohlášení uvedli, že se rozhodli povýšit vztahy mezi mezi EU a Střední Asii na strategické partnerství.
"Toto je začátek nové éry našeho dávného přátelství," řekla von der Leyenová při setkání se středoasijskými vůdci podle agentury AFP. "Jsme v dalším bodu obratu. Vznikají nové bariéry, přesměrovávají se investice, mocnosti po celém světě si vytvářejí nové sféry vlivu," uvedla také šéfka EK. Dodala, že spolehliví partneři nebyli nikdy tak důležití. Šéfka Evropské komise současně podle agentury AP oznámila investiční balík v hodnotě 12 miliard eur (301 miliard korun) na rozšíření spolupráce v oblasti dopravy, přírodních zdrojů, čisté energie a digitálního připojení.
Ruská invaze na Ukrajinu urychlila odklon Střední Asie z orbity Moskvy, přičemž velmoci na Západě i Východě cítí otevírající se příležitosti. Brusel se snaží rozšířit vliv v regionu navzdory ruské a čínské konkurenci. Summit se koná ve starobylém městě Samarkand, které v minulosti leželo na Hedvábné stezce po staletí spojující západ a východ.
Středoasijské země se podle AFP zajímají o vyspělou evropskou průmyslovou technologii, kterou jim Rusko a Čína poskytují jen obtížně. Brusel má zase zájem o vzácné přírodní zdroje, na které je region bohatý. Nacházejí se tam naleziště uranu, kobaltu nebo mědi. Kazachstán v předvečer summitu oznámil nález svého potenciálně největšího naleziště vzácných zemin.
"Evropská nabídka je jiná," řekla v pátek von der Leyenová a přislíbila pětici postsovětských zemí pomoc s rozvojem místního průmyslu. Brusel chce podle ní regionu pomoci stát se "mocností", co se týká čisté energie. A také evropské satelity by mohly přinést internet do odlehlých oblastí. "Umožnilo by to přímý přístup k vysokorychlostnímu internetu, aniž by vaši sousedé působili jako strážci brány," řekla. Středoasijské země sousedí mimo jiné s Ruskem nebo Čínou.