Londýn - Obnovitelná energie z větru nemá jen příznivce. V Británii se již pro negativní přístup k větrným farmám vžil nový termín - nimbyismus.
Je to zkratka ze slov „not in my backyard" (ne na mém zadním dvorku) a má sobecký přídech. Nimbyismus je charakteristický především estetickými výhradami k výstavbě větrných elektráren.
Lze však těžko tvrdit, že řady štíhlých vysokých sloupů s turbínami jsou ošklivější než sloup černého kouře stoupající z komína sazemi zčernalé uhelné elektrárny.
Odpůrci obnovitelné energie z větru se proto mnohdy uchylují ke sporné argumentaci, která však často v konečném důsledku vede místní správy k zamítavému stanovisku k výstavbě větrných farem v jejich okrsku.
Plaší koně, zabíjejí netopýry
Nejčastěji uváděná námitka je ekonomicko-estetická: moderní „větrné mlýny" zkazí zcela vyhlídku - což bude znamenat pokles hodnoty nemovitostí v okolí větrné farmy.
Další velmi časté argumenty jsou naopak ekologické. Lopatky větrných turbín zabíjejí netopýry, plaší koně, a generují zvuky, kvůli kterým lidé nemohou v noci spát.
Podle mnoha odpůrců neexistuje žádná bilance, která by jasně prokazovala, že se při výrobě elektřiny z větrných farem nevypustí do ovzduší více oxidu uhličitého, než se potom produkcí čisté energie ušetří.
Permanentní magnety ve větrných turbínách jsou z neodymia, kovu, jehož největší množství dodává nyní Čína. Při jeho výrobě však dochází k velkému znečišťování krajiny.
Vítr znamená energii i práci
Maria McCafferyová však v listu The Guardian názory odpůrců obnovitelné energie z větru ostře odmítá jako sobecké a nekvalifikované, což má pro Británii velmi negativní ekonomický i ekologický dopad.
Připomíná, že Britské ostrovy mají nejlepší a největší podmínky pro produkci elektrické energie z větru.
„Velká větrná turbína ve Spojeném království dodá v průměru o 50 procent více energie než tatáž v Německu, navzdory tomu máme na 100 kilometrů čtverečních pouze jednu turbínu zatímco v Německu je to šest," zlobí se McCafferyová.
Přesto se zdá, že se situace lepší. Před třemi lety tento sektor v Británii zaměstnával 4 800 lidí, nyní je to již 10 000.
Stále platí, že je to o polovinu méně než například v Dánsku, ale Británie se přece jenom pomalu stává v oblasti využívání větrné energie velmocí.
A nimbyismus podle McCafferyové znamená jen společenskou neodpovědnost a krátkozrakost, jež brání rozvoji výroby čisté energie tam, kde jsou pro ni ohromné předpoklady, a brzdí ekonomický růst i tvorbu nových pracovních příležitostí.