Britští konzervativci šlápli s ODS vedle, míní tisk

Lucie Kalivodová
23. 6. 2009 11:50
Britská média ostře kritizují vznik nové konzervativní frakce europarlamentu
V Británii nepříliš oblíbení - Václav Klaus a Mirek Topolánek.
V Británii nepříliš oblíbení - Václav Klaus a Mirek Topolánek. | Foto: Ondřej Besperát

Londýn - Britští konzervativci se distancují od určitých názorů jejich nových partnerů v Evropském parlamentu. Někteří z nich totiž například nechtějí uznat práva gayů a lesbiček nebo právo na potrat.

Informoval o tom dnes britský list The Independent. Další deník Financial Times se přidal k médiím, která ve Spojeném království účast  britské pravice v novém seskupení kritizují.

Britská Konzervativní strana je hlavní silou nové konzervativní frakce v Evropském parlamentu. Tu tvoří 55 poslanců z osmi členských zemí Unie.

V současné době tak aspiruje na čtvrtou největší frakci v europarlamentu. Celkem 50 poslanců dali dohromady právě britští konzervativci, polská strana Právo a spravedlnost (PiS) a ODS.

List Independent označuje Václava Klause za člověka, který považuje klimatické změny za "mýtus."

Média i politici jiných stran v Británii také konzervativcům předhazují odmítavé postoje polské PiS k právům homosexuálů a podporu, kterou další člen frakce - strana Za vlast a svobodu- poskytuje kontroverzním pochodům veteránů jednotek SS v této pobaltské zemi.

David Cameron
David Cameron | Foto: Reuters

William Hague, stínový ministr zahraničí připustil, že někteří "noví europartneři" konzervativců mají "jiné sociální postoje". Jedním dechem však dodal, že se jim nová frakce jako celek přizpůsobovat nebude.

Některé názory jeho nových kolegů jsou podle jeho slov dost „zastaralé".

Britský tisk označuje ODS jako stranu dvou mužů.

Prezidenta Václava Klause, který je známý svým popíráním klimatických změn a globálního oteplování a premiéra Mirka Topolánka, který se v poslední době proslavil svými "nahatými" fotografiemi z Berlusconiho vily.

Ranní káva nad Financial Times.
Ranní káva nad Financial Times. | Foto: Reuters

"Nevěříme v takzvanou federální Evropu a domníváme se, že názorová pluralita může být pro evropskou společnost a demokracii jedině přínosem," řekl Hague.

Do šéfa Konzervativní strany Davida Camerona se ostře pustil prestižní deník Financial Times. Podle listu  je účast strany v nové frakci zásadní chybou, která oslabí vliv Británie v Evropě. Poškodí prý tím také důležité vztahy Londýna s Berlínem a Paříží.

   

 
Mohlo by vás zajímat

Právě se děje

Další zprávy