Kurdové navrhli, že zmrazí referendum o nezávislosti. Boj nepomůže nikomu, vyzvali Bagdád k jednání

ČTK ČTK
Aktualizováno 25. 10. 2017 11:56
Kurdistán je připraven jednat s Bagdádem o zmírnění krize a zastavení vojenských operací. Kurdská vláda oznámila, že je povinna jednat odpovědně, aby zabránila dalšímu násilí a střetům. OSN v úterý obnovila svůj návrh na zprostředkování rozhovorů mezi Bagdádem a Kurdy. Zvláštní zmocněnec generálního tajemníka OSN pro Irák Jan Kubiš vydal prohlášení, v němž napsal, že "přes napětí vytvořené v nedávné době věří, že Irák tuto krizi překoná".
(Ilustrační foto)
(Ilustrační foto) | Foto: Reuters

Irbíl (Irák) - Vláda iráckého Kurdistánu je připravena jednat o zmírnění krize s ústřední vládou v Bagdádu na základě ústavy. Ve středečním prohlášení nabídla zmrazení výsledků zářijového referenda o nezávislosti, vyzvala k okamžitému příměří a k zastavení všech vojenských operací v severním regionu, informovala agentura Reuters.

Jak na návrh zareaguje Bagdád, zatím není jasné. Mluvčí irácké armády řekl, že boje budou pokračovat, a zástupce spojeneckých šíitských milicí prohlásil, že pro šíity není návrh přijatelný.

Kurdská vláda oznámila, že je povinna jednat odpovědně, aby zabránila dalšímu násilí a střetům.

Kurdistán 25. září uspořádal referendum o nezávislosti. Vznik samostatného státu podpořilo 90 procent hlasujících.

S tímto hlasováním ale ostře nesouhlasí centrální vláda v Bagdádu a řada sousedních států, které mají kurdské menšiny a obávají se, že Kurdové teď budou usilovat o nezávislost i na jejich území.

Centrální vláda v Bagdádu minulý týden vyslala do sporných oblastí na severu armádu, jež převzala území, které měli předtím pod kontrolou Kurdové a které leží mimo kurdské autonomní provincie. V rukou Bagdádu je tak nyní Kirkúk a velká ropná pole v jeho blízkosti.

Premiér Hajdar Abádí, který nyní jedná v Turecku, nařídil armádě obsadit všechna sporná území a převzít kontrolu nad hraničními přechody do Turecka, které leží v kurdské autonomii.

"Boje nepřinesou vítězství nikomu a zemi úplně zničí. Vládě a mezinárodnímu společenství navrhujeme okamžité příměří, zmrazení výsledků referenda, zahájení rozhovorů s federální vládou na základě ústavy," stojí v prohlášení vlády iráckého Kurdistánu.

Text žádá okamžité ukončení bojů - při přebírání Kirkúku přišlo o život 30 lidí, mezi nimiž byli jak kurdští milicionáři, tak iráčtí vojáci a jejich spojenci.

Agentura AFP upozornila, že Kurdové operacemi armády přišli o všechna významná ropná pole, což znamená, že v případě vyhlášení nezávislosti nemají prostředky, aby udrželi hospodářství Kurdistánu na potřebné úrovni.

Armáda návrh odmítla

Na kurdský návrh již reagovala irácká armáda a její spojenci ze šíitských milicí Hašd Šaabí. Armádní mluvčí nepřijal nabídku příměří a řekl, že boje nesouvisejí s politikou a budou pokračovat. Ahmad Asadí z milic Hašd Šaabí návrh také odmítl.

"Nemá žádnou cenu, protože zmrazit referendum by znamenalo uznat ho. Irácká vláda jasně požádala o zrušení referenda," řekl.

Prohlásil také, že současné nasazení iráckých sil na severu nemá s referendem nic společného. "Jde o uplatnění zákona schváleného parlamentem a tento zákon předpokládá, že na sporných územích bude irácká armáda," prohlásil Asadí.

OSN v úterý obnovila svůj návrh na zprostředkování rozhovorů mezi Bagdádem a Kurdy. Zvláštní zmocněnec generálního tajemníka OSN pro Irák Jan Kubiš vydal prohlášení, v němž napsal, že přes nynější napětí věří, že Irák krizi překoná. Pokud o to obě strany požádají, nabízí zprostředkování dialogu.

Íránská agentura IRIB uvedla, že Írán znovu otevřel hraniční přechod do iráckého Kurdistánu. Uzavřen byl po vyhlášení výsledků referenda.

 
Mohlo by vás zajímat

Právě se děje

Další zprávy