Boje a stávky v Guineji. Lid chce změnu

Roman Staněk
22. 1. 2007 16:32
Conakry - Západoafrickou Guineou zmítají nepokoje. Ani dvoutýdenní generální stávka však zatím nepřinutila stařičkého prezidenta Conteho odstoupit.

Momentálně se čeká, na čí stranu se postaví armáda. Guinejský prezident Lansana Conte dnes ozbrojené síly a národ vyzval, aby zůstaly jednotné a podpořily ho i po mnoha dnech násilných nepokojů.

Sjednocená opozice před 13 dny vyhlásila generální stávku. Chce, aby stařičký cukrovkář Conte odstoupil, protože podle nich už nedokáže zemi, která je největším vývozcem bauxitu na světě, nadále zodpovědně řídit.

Prezident však nesouhlasí: "Ti, kteří chtějí získat moc, musejí počkat, až na ně přijde řada. To Bůh dává moc a když ji někomu předá, ostatní musejí stát za ním," uvedl starý prezident v rádiu.

Ztráty na životech

Během střetů mezi vládními jednotkami a odboráři bylo jen dnes podle agentur zabito jedenáct lidí. Celkový počet obětí za 12 dní trvající stávky se tak přiblížil ke dvacítce.

Jak stávka pokračuje, v hlavním městě Conakry radikálně stoupají ceny potravin včetně chleba a rýže, uvádí BBC. "Nemáme vodu, elektřinu, nemáme nic," říkají lidé.

"Obyvatelé musejí zůstat jednotní, především my vojáci, protože musíme být hrdi na to nosit uniformu, znak oddanosti obrany země," hřímal v rozhlasovém projevu diktátor.

Foto: Aktuálně.cz

U moci už čtvrt století

Třiasedmdesátiletý Conte získal moc v Guineji po převratu v roce 1984, ale po 23letech jeho vlády propukly v bývalé francouzské kolonii nepokoje.

Opozice jej obviňuje, že na rozdíl od obyvatel země si žije "na vysoké noze". Podle BBC také zajistil, aby nejbohatšího Guinejce Mamada Sylla, odsouzeného za korupci, propustili z vězení.

Náboženští vůdci, odbory, 14 opozičních politických stran a různí lidskoprávní aktivisté jednají s vládou, aby krizi zažehnali, uvedl pro Reuters guinejský anglikánský biskup Albert Gomez.

I přesto se však protesty rozšířily do mnoha měst. Demonstranti podle AFP vykřikují hesla "pryč s diktaturou" nebo "nenecháme umírajícího muže u moci".

Situaci v zemi se znepokojením sleduje také OSN. Generální tajemník Pan Ki-mun vyzval všechny znesvářené strany, aby zachovaly klid a jednaly. "Vyzývá je, aby se vyvarovaly jakékoliv aktivity, která by přinesla násilnosti," praví se ve zprávě jeho sekretariátu.

Armáda rozhodne

Prezident se po dlouhá léta mohl spolehnout na ozbrojené síly, jenže diplomaté se ptají, jak dlouho že se armáda, sama rozdělena generačními a etnickými rozdíly, bude ještě stavět na prezidentovu stranu.

"Je tu mnoho třicetiletých důstojníků, kteří jsou zklamáni vládou Conteho a také starými lidmi ve vedení armády," uvedl jeden diplomat v hlavním městě Conakry.

Během protestů v Labe, severovýchodně od Conakry, protestanti figuríně symbolizující Conteho prořízli hrdlo. Poté ji uložili do rakve a pochodovali ulicemi, vypověděli obyvatelé města.

Státní rádio také uvedlo, že rozzlobení mladíci zaútočili na vlak vezoucí bauxit do přístavu v hlavním městě Conakry. Zástupci průmyslu si stěžují, že stávka brání v těžbě v největším bauxitovém dolu v zemi.

Foto: GGG

Vláda: Je to pokus o převrat

Policie od začátku stávky zatkla 95 lidí, deseti z nich bylo sděleno obvinění.

Vládnoucí strana Jednota a pokrok (PUP) tvrdí, že protesty mají v zemi vyprovokovat převrat. "To nejsou odborářské důvody, ale politické důvody. Je to pokus uskutečnit občanský převrat," uvedl tajemník strany Sekou Konate.

Nepokoje se také rozšířily na problémový jih země, do oblasti nedaleko hranic s Libérií, Sierrou Leone a Pobřežím slonoviny.

"Už to nejde zastavit"

Alfa Oumar Konare, prezident Africké unie vyzval prezidenta Conteho k tomu, aby s odbory začal jednat, a navrátil tak do země zmítané chaosem klid a pořádek.

Také vůdci západoafrických zemí sdružených v organizaci ECOWAS vyslali do Guineje delegaci, která se měla pokusit situaci uklidnit. V ní byli mimo jiné senegalský prezident Abdoulaye Wade nebo nigerijský první muž Olusegun Obasanjo.

Současná generální stávka je už třetí za poslední rok. Guinejská opozice však tvrdí, že tentokrát už převzala osud do svých rukou. "Už nejde změny zastavit," uvedl Jean Marie Dore, hlava opoziční Unie pro pokrok Guineje (UPG).

 
Mohlo by vás zajímat

Právě se děje

Další zprávy