„Buzno, vypadni. Tady vládne islám." Berlínský učitel židovského původu čelil šikaně

Jakub Bronec Jakub Bronec
před 5 hodinami
„Žiju v noční můře. Nikdy bych nečekal, že něco takového zažiju v Německu,“ říká berlínský učitel, který léta čelil homofobní a antisemitské šikaně od žáků arabského původu. Na jeho příběh poukázal německý list Süddeutsche Zeitung, který na jeho příkladu demonstroval rostoucí napětí mezi učiteli a žáky a selhání kárného systému v německých školách.
Turečtí muslimové (vpředu) sledovaní německými křesťany (v pozadí) během páteční modlitby v mešitě v Drážďanech, Německo.
Turečtí muslimové (vpředu) sledovaní německými křesťany (v pozadí) během páteční modlitby v mešitě v Drážďanech, Německo. | Foto: Friedrich Stark / Alamy / Profimedia

Oziel Inácio-Stech skončil nakonec s posttraumatickou poruchou a v pracovní neschopnosti. Podle svých slov dlouho váhal, zda se žákům svěřit, kvůli jejich rodinnému zázemí. "Rodiče mnoha žáků jsou velmi nábožensky založení a pocházejí z tradičních muslimských kultur," vysvětlil. Podle něj je potřeba brát v potaz, že na některých školách v Berlíně má migrační původ více než 80 procent žáků.

Nakonec se před pěti lety rozhodl otevřeně promluvit o svém stejnopohlavním manželství, a to s podporou kolegů a německého odborového svazu pro vzdělávání a vědu. Negativní odezva přišla téměř okamžitě. Jeden 12letý žák prý vykřikl: "Cože, ty jseš teplej? Řeknu to celý škole." Pak se osobní útoky rychle rozšířily.

V květnu 2023 se v páté třídě jeden žák libanonského původu choval slovně i fyzicky agresivně. Podle výpovědi kolegyně dotyčný žák vtipkoval o homosexuálech, fyzicky hrozil Inácio-Stechovi a urážel ho před třídou. Učitelka prohlásila, že třída byla naprosto nezvladatelná a bylo nutné, aby dotyčný žák byl odveden ze třídy.

Inácio-Stech kontaktoval matku chlapce, která ho prosila, aby nepodával formální stížnost, protože se obávala ztráty opatrovnictví kvůli rozvodu. Učitel tehdy souhlasil, ale stejný žák se po dvou týdnech vrátil a veřejně ho znovu urážel na školním dvoře před stovkami dalších. Nazýval ho prý "odporným" a "nemužným".

Při jiném incidentu mu žáci kladli otevřené sexuální otázky o jeho intimním životě. Jeden cizí student přitom poznamenal: "Určitě jsi ten, koho šukají."

"Tady vládne islám" 

Tím ovšem šikana neskončila. Žáci začali šířit pomluvy, odmítali chodit na jeho hodiny a pokřikovali přes dveře třídy, že je hanbou rodiny. Jeden žák mu přímo řekl: "Ty buzno, vypadni odsud. Tady vládne islám." Inácio-Stech také popsal incident, kdy žák prohlásil, že křesťané budou brzy zničeni.

Podobné problémy hlásí i další učitelé na škole. Jedna učitelka popisuje narůstající vliv náboženského konzervatismu: "Islám se u nás ve škole šíří jako kruhy na vodě," řekla. "My Němci se tu brzy utopíme," dodala. Popsala také, jak jí jeden žák řekl: "Můžeš jít, my tě tu nepotřebujeme." Jiná kolegyně uvedla, že se muslimští rodiče snažili vynutit ve škole pravidla oblékání pro členky pedagogického sboru.

Prostředí na škole vedlo u Inácio-Stecha k panickým atakám a nutnosti psychoterapie. Jeden jeho bývalý izraelský kolega údajně školu úplně opustil poté, co muslimští žáci bojkotovali jeho hodiny kvůli jeho židovskému původu. Navzdory neustálým útokům na svůj způsob života Inácio-Stech odmítá přejít k radikální politické pravici. Chce stále zůstat tolerantní a nechce se stát voličem krajně pravicové a populistické Alternativy pro Německo (AfD).

Bez znalosti jazyka a bez respektu

Celá kauza má dlouhodobější kořeny a není zdaleka ojedinělá. Například učitelé ze školy Friedricha Bergiuse v berlínské čtvrti Schöneberg napsali v listopadu minulého roku otevřený dopis ohledně narůstajících problémů spojených s masovou migrací a integrací migrantů z arabských zemí.

V sedmistránkovém dokumentu popsali prostředí rostoucí agrese, násilí a vzdělávacích obtíží, které je zcela zahltily a přivedly na pokraj zhroucení.

Dopis zdůrazňuje klíčový problém: Mnoho žáků migrantů má nulovou znalost němčiny, ale i nízké studijní návyky - někteří z nich nikdy předtím do školy nechodili. Přibližně 80 procent žáků doma mluví jiným jazykem než němčinou a více než 70 procent žáků 7. ročníku přijatých v roce 2023 neumělo ani hodiny.

Podobnou zkušenost popisuje i učitelka ze školy s vysokým podílem migrantů, která označila každodenní realitu za "naprosté peklo". "Na naší škole mělo 80 až 90 procent žáků migrační původ. Mnozí pocházejí převážně z islámských zemí jako Irák, Sýrie, Turecko, Alžírsko, Bosna, Čečensko, Afghánistán nebo Pákistán, ale také z Ruska a ze severní Afriky," uvedla pro magazín Focus.

"Když nás studenti urážejí nebo chtějí někoho ranit, dělají to často sexualizovaným nebo fekálním jazykem," popsala. S tím, že byla pravidelně častována neuvěřitelně brutálními výrazy, včetně "Ty stará židovská kur…" nebo "nakazím tě AIDS".

 
Mohlo by vás zajímat

Právě se děje

Další zprávy