Fjodorov prohlásil, že akce s použitím tzv. "sarmat-mobilů" sehrály významnou roli v oslabení pozice USA na mezinárodní scéně. Podle jeho názoru jsou tyto akce společně se speciální vojenskou operací (Rusové tak nazývají svoji invazi na Ukrajinu) součástí komplexní strategie, která donutila Spojené státy přehodnotit svůj postoj k Rusku.
Poslanec, který je také koordinátorem Hnutí za národní osvobození, pochválil tříletou kampaň, v jejímž rámci aktivisté pořádali srazy a používali "sarmat-mobily", tedy automobily vyzdobené symboly mezikontinentální balistické střely Sarmat, napsal ruský militaristický server avia.pro.
Pro Fjodorova jde o důležitý nástroj pro demonstraci síly a jednoty ruské společnosti, který pomohl zvýšit psychologický tlak na Spojené státy a donutil je kapitulovat v některých aspektech vzájemné konfrontace. Ruští političtí analytici se domnívají, že takové akce posilují podporu pro postup ruských úřadů. Skutečný dopad na zahraniční politiku USA zůstává otázkou, píše avia.pro.
Odborníci podle ruského serveru poznamenávají, že rétorika Moskvy se za poslední rok stala ještě sebevědomější, což přičítají úspěšnému testování modernizované verze Sarmat v únoru 2025. Podle ministerstva obrany střela potvrdila schopnost zasahovat cíle na vzdálenost přes 18 tisíc kilometrů, což posílilo pozici Ruska při jednáních se západními zeměmi.
Jak je to doopravdy?
Pravda ale je, že Rusové mají v tomto ohledu spíše problémy. Nová ruská raketa RS-28 Sarmat měla katastroficky selhat během zářijových zkoušek. Satelitní snímky odhalily velký kráter v okolí odpalovací rampy na kosmodromu Pleseck. Podle analytického centra Royal United Services Institute v Londýně to nebylo zdaleka první selhání. I proto Fjodorovův výstup sbírá především pobavené reakce na sociálních sítích.
In case you missed it, it turns out that the U.S. has already chickened out and capitulated to Russia - all thanks to "Sarmat-mobiles" and "Marches on Washington." This revelation came from State Duma deputy and National Liberation Movement coordinator Yevgeny Fyodorov. pic.twitter.com/iclOYiXQvI
— WarTranslated (@wartranslated) April 7, 2025
Sarmat by měl nahradit sovětskou mezikontinentální balistickou raketu R-36, která byla poprvé uvedena do služby v roce 1988. Zpoždění, nebo dokonce zrušení projektu by znamenalo, že Rusko bude muset nadále používat starší systémy, psal v únoru americký server Business Insider. Rusové tak sice mají největší arzenál jaderných zbraní na světě, postrádají ale moderní raketu, která by je ve velkém množství dopravila na velkou vzdálenost.