Americká vláda popřela, že by zvažovala přemístění části jednotek z Jižní Koreje

ČTK ČTK
Aktualizováno 23. 5. 2025 14:58
Americká vláda popřela, že by zvažovala přemístění části jednotek z Jižní Koreje

Americká vláda zvažuje přemístění části amerických jednotek z Jižní Koreje, píše deník The Wall Street Journal. Před možnou redukcí počtu vojáků varovali někteří armádní velitelé. Americké jednotky v asijské zemi popřely, že se chystá jejich redukce. Jižní Korea uvedla, že o snížení počtu amerických vojáků nyní s Washingtonem nejedná.

Podle deníku vojenští experti považují americké jednotky v Jižní Koreji za klíčový prvek pro odstrašení Severní Koreje od útoku na svého souseda. Mezi oběma zeměmi je uzavřené pouze příměří a napětí v posledních letech vzrostlo, když KLDR označila Jižní Koreu za svého hlavního protivníka.

Spojené státy mají v současnosti v Jižní Koreji na 28 500 vojáků. Podle nejmenovaných amerických zdrojů Washington uvažuje o přemístění 4500 vojáků. Ty by Pentagon nechal přesunout na jiné základy v Asii a Tichomoří, například na základnu Guam. Krok by mohl vyslat vstřícný signál KLDR.

"Zprávy, že ministerstvo obrany sníží počty amerických vojáků v Korejské republice, nejsou pravdivé," uvedlo podle agentury AFP velitelství americké armády v této asijské zemi. Jihokorejské ministerstvo obrany uvedlo, že se neuskutečnilo žádné oficiální jednání mezi Washington a Soulem o odchodu amerických vojáků. Agentura AFP také poukazuje, že loni oba státy podepsaly dohodu, podle které se zvýší finanční podíl Jižní Koreje na nákladech na umístění amerických jednotek na jejím území.

Před snížením počtu amerických vojáků však v dubnu při slyšení v americkém Senátu varovali někteří vysocí američtí velitelé. Velitel americký sil v Jižní Koreji Xavier Brunson označil krok za problematický. "Snížilo by to naši schopnost převážit v konfliktu," uvedl admirál Samuel Paparo.

Záměr snížit počty americký vojáků v Jižní Koreji odpovídá přístupu, který prosazuje náměstek amerického ministra obrany Elbridge Colby. Podle Colbyho by Jižní Korea měla převzít větší odpovědnost za svou obranu vůči KLDR, zatímco americké jednotky by se měly více zaměřit na Čínu.

USA podle prohlášení amerického velvyslance při NATO Matthewa Whitakera zvažují také snížení počtu svých vojáků v Evropě. Washington o tom bude chtít začít jednat se spojenci na červnovém summitu NATO či později, uvedl Whitaker.

 
Mohlo by vás zajímat

Právě se děje

Další zprávy