Americká nezávislá Rada pro zahraniční záležitosti zveřejnila minulý týden zprávu bilancující patnáct let rusko-amerických vztahů. Výsledek ukazuje, že vztahy těchto dvou mocností se pohybují "špatným směrem".
Nátlakem Washington ničeho nedosáhne
Američtí analytici od Ruska nic dobrého neočekávají. Bílý dům tlačí na Rusko a požaduje demokratickou společnost dbající lidských práv. Jak ukazují reakce Moskvy, tlakem Bushova vláda ale jen těžko něco získá.
Infobox
V roce 1991 si demokratickou vládu přálo 51 procent Rusů, zatímco pouze 39 procent toužilo po silném vůdci. V loňském roce se situace změnila. Podpora demokratické vládě klesla na 28 procent.
Přestože vnitřní politické klima je zcela v rukou ruských politiků, Spojené státy se nevzdávají a budoucnost bývalé velmoci nehodlají nechat náhodě.
Podle amerického experta na mezinárodní vztahy Josepha Nye je to však reálné pouze v případě, že použijí tzv. měkkou moc (soft power), která vychází z globální přitažlivosti americké kultury a hodnot jako svoboda a demokracie, na nichž jsou Spojené státy postaveny, nikoliv nátlaku.
Ruská a americká demokracie se liší
Demokratické instituce jsou základem americké identity a snahou amerického ministerstva zahraničí je tyto hodnoty šiřit do ostatních států. Pro její šíření je však třeba správné místo a správný čas.
Současné Rusko nesplňuje ani jednu z těchto podmínek a nezávislý stát na hranicích Evropy a Asie pomoc Spojených států neočekává. Moskva se snaží obnovit své velmocenské postavení a pyšní se vzkvétající ekonomikou. Načasování změny strategie vůči Rusku tak nemohlo být horší.
Čekat se dá jen alergická reakce ruských politiků a negativní vztah Rusů k americkému vměšování.