New York - "Tak trochu jsme obsadily Trump Tower," ohlásily v úterý členky ruské radikální feministické skupiny Pussy Riot na svém Twitteru.
Rozvinutím velkého plakátu a rozhozením letáků chtěly připomenout osud uvězněného ukrajinského režiséra Olega Sencova.
riot days in trump tower ✨ pic.twitter.com/ZsTNAi0Ix2
— Pussy Riot (@pussyrrriot) October 24, 2017
Ten si ve vězení na ruské Sibiři odpykává dvacetiletý trest za údajnou přípravu teroristických útoků na Kremlem obsazeném Krymu v roce 2014.
Tvrdý rozsudek ruského soudu v případě Sencova vyvolal ostrou kritiku ze zahraničí včetně řady světových režisérů a filmařů. Za režiséra se postavili například Pedro Almodóvar, Wim Wenders nebo Agnieszka Hollandová.
Případ ukrajinského režiséra označila za zmanipulovaný i mezinárodní lidskoprávní organizace Amnesty International. Sencovův právník navíc upozorňuje na to, že jeho klient čelí v ruském vězení mučení a ponižujícímu zacházení.
Další protesty
Pussy Riot se případu vězněného ukrajinského režiséra věnují dlouhodobě.
Dvě jejich aktivistky nedávno rozvinuly v sibiřském Jakutsku velký plakát s výzvou k jeho osvobození. Podobný plakát měly jejich kolegyně i v pondělí v newyorské Trump Tower.
"Pokusily jsme se obsadit Trump Tower, abychom přitáhly pozornost k osudu politických vězňů," napsala skupina na Facebooku, kde zveřejnila video z celé akce.
Z něj je patrné, že ochranka budovy, která patří americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi, rychle zasáhla proti několika dívkám v typických barevných maskách.
Pussy Riot je ruská feministická protestní skupina, která se proslavila řadou kontroverzních performancí s barevnými kuklami na hlavě i ostrou kritikou režimu Vladimira Putina.
Má variabilní počet členek ve věku od 20 do 31 let.
Mezi nejznámější akce skupiny patří protestní akce v moskevské pravoslavné katedrále Krista Spasitele z roku 2012, během níž několik členek Pussy Riot ostře kritizovalo prezidenta Putina a ruského pravoslavného patriarchu.
Tři z nich poté ruský soud potrestal dvouletým vězením za výtržnictví motivované náboženskou nenávistí.
Případ zvedl vlnu mezinárodní kritiky a solidarity s mladými ruskými performerkami.
Některé z nich po odpykání části trestu odjely z Ruska do zahraničí.
Kritika Zemana
V listopadu 2016 na Pussy Riot zaútočil český prezident Miloš Zeman a označil je za "pornografickou skupinku".
Zemanova charakteristika textů této skupiny "k.nda sem, k.unda tam" v rozhovoru pro Český rozhlas poté spustila vlnu kritiky a rádio kvůli těmto vulgarismům přerušilo s prezidentem nahrávání pravidelných rozhovorů.
"Tohleto je vydávání hloupých a neschopných holek, které mimochodem veřejně souložily v přírodovědném muzeu, za bojovnice za lidská práva. Opakuji ještě jednou: poloviční prostitutky se vydávají za bojovnice za lidská práva. A to není marginálie," uvedl později prezident během besedy s občany v Ústeckém kraji.
Členky Pussy Riot zaútočily na Donalda Trumpa osobně už během jeho prezidentské kampaně v USA v roce 2016.
Zveřejnily tehdy protestsong "Vagina je větší než Trump", ve kterém oslavují ženy a kritizují Trumpovo údajně šovinistické chování.
Video vzniklo v Los Angeles a reagovalo na ženy, které tvrdily, že je republikánský kandidát na prezidenta v minulosti fyzicky a slovně obtěžoval.