Agentura nabízí šedesátileté au-pairky, jsou lepší

Radim Klekner Radim Klekner
16. 7. 2011 8:00
Práci v rodinách s dětmi už našly desítky žen
Hamburská agentura funguje již osmnáct měsíců
Hamburská agentura funguje již osmnáct měsíců | Foto: Aktuálně.cz

Hamburk - Anneli Wegnerové se zmocnila neodbytná touha naučit se italsky. A to nejlépe během několikaměsíčního pobytu v Římě. Věc měla ale jeden háček: Anneli už bylo devětapadesát.

Přesto neváhala a nahlédla do inzertní rubriky listu Hamburger Abendsblatt. Díky tomu získala práci jako au-pairka u italské rodiny se třemi dětmi ve věku 2, 5 a 7 let.

Jak to bylo možné? Narazila na hamburskou agenturu Granny Aupair, která se soustřeďuje na zájemkyně o práci au-pairek v důchodovém věku.

"Ženy, kterým je dnes hodně přes padesát vesměs neměly možnost pracovat v mládí jako au-pair," řekla deníku General-Anzeiger zakladatelka agentury Michaela Hansenová. "Teď se jim jejich dávný sen snažíme splnit. A také je přesvědčit o tom, že stále mohou být někomu užitečné."

Náhradní babička

Hansenová sama jako au-pair nikdy nepracovala. Vdávala se v devatenácti, ve dvaceti měla první dítě, o rok později druhé.

Ženy, kterým se blíží důchod, nemusí zoufat, rodí se agentury, jež se zaměřují právě na ně
Ženy, kterým se blíží důchod, nemusí zoufat, rodí se agentury, jež se zaměřují právě na ně | Foto: Ludvík Hradilek

"Vzpomínám si, jak jsem každou neděli ležela na gauči, sledovala v televizi pořady o au-pairkách a snila o tom, že se také jednoho dne vydám do nějaké cizí země k rodině s dětmi," tvrdí. "K tomu ale už nikdy nedošlo."

Jako au-pair pracuje také šedesátiletá Embjörg Elsterová, která v současnosti pobývá u hamburské rodiny se čtyřmi dětmi.

"Musela jsem se adaptovat na život v prostředí, kde je hodně křiku a pohybu," říká. "Člověk také nesmí očekávat, že bude hned přijat jako náhradní babička, zvládla jsem to ale."

Rozhoduje životní zkušenost

Na nebezpečí spojená s činností babičkovských au-pairek upozorňuje gerontoložka Ursula Lehrová: "Pro šedesátileté ženy platí při pobytech v rodinách s dětmi totéž, co pro ty dvacetileté. Nesmí se nechat zneužívat jako pomocná síla v domácnosti. Musí mít dostatek sebevědomí a asertivity."

Na druhé straně musí být babičkovské au-pairky velmi flexibilní a tolerantní a mít pochopení pro mechanismy, jimiž se řídí moderní rodina, kde jsou oba manželé zpravidla o jednu až dvě generace mladší než ony.

"Starší ženy vykonávají řadu činností obvykle lépe než ty mladší," tvrdí Hansenová. "Jsou totiž nepoměrně zkušenější a mají pro spoustu věcí lepší cit."

Úspěch agentury, kterou založila před osmnácti měsíci, jí dává za pravdu. Práci díky ní našly již desítky babiček. A to i na druhé straně oceánu v USA a Kanadě či v tak vzdálených zemích, jako je Thajsko.

Uchazečky o práci au-pair musí složit poplatek ve výši 35 eur a v případě úspěšného zprostředkování zaplatí 250 eur. Agentura jim pouze dá kontakt na rodinu, která hledá babičkovskou au-pairku. Zbytek, včetně délky a termínu pobytu či kapesného si uchazečka už domlouvá přímo s rodinou, u které bude bydlet.

 
Mohlo by vás zajímat

Právě se děje

Další zprávy