Ústí nad Labem - Posílení pozic levicově zaměřených stran, především ČSSD, a naopak oslabení ODS se dá očekávat v letošních komunálních volbách ve velkých městech Ústeckého kraje. Podle politologa Petra Justa výsledky komunálních voleb ve velkých městech do jisté míry kopírují celostátní výsledky a posílení pozic ČSSD v regionu se projevilo v posledních parlamentních i krajských volbách.
Před čtyřmi lety byli v regionu sociální demokraté neúspěšní, čtyři radnice statutárních měst z pěti ovládla ODS. Jen v Mostě zvítězilo hnutí Mostečané Mostu, které kampaň postavilo na losování drahých darů včetně osobních automobilů.
Příklon k levicovým stranám je podle Justa v regionu pochopitelný, protože jde o strukturálně narušený kraj s vysokou nezaměstnaností a výraznými sociálními problémy. Z těchto důvodů se zde podle něho mohou obtížněji prosazovat nové parlamentní strany, především TOP 09, která má výrazně pravicový program.
Jistý vliv na výsledek voleb mohou mít kauzy, se kterými se v regionu potýkají obě největší strany, ODS a ČSSD. Obě musely nebo ještě musí řešit problém náboru černých duší, na Litoměřicku dokonce policie prošetřuje podezření, že za vstup do sociální demokracie byly nabízeny drogy.
Just tvrdí, že v celostátních volbách sice takzvané velké kauzy nemají na výsledky velký vliv, ale v komunálních volbách může být situace o něco jiná. Voliči lidi spojené s těmito kauzami mnohem více znají.
Na výsledku voleb a na tom, kdo bude primátorem, se mohou projevit i výsledky některých místních hnutí. Just vysvětlil, že sice mohou získat jen několik mandátů, ale ty mohou být pak velmi důležité při sestavování koalic. Podle něj nejsou tato hnutí většinou výrazně ideologicky zaměřená a velké strany s nimi snadněji uzavírají koalice. Upozornil, že na komunální úrovni ale často velmi dobře fungují i koalice složené z velkých stran jako ODS a ČSSD, které jsou jinak na celostátní úrovni velkými soupeři. Podobná koalice funguje třeba v Ústí nad Labem, strany spolupracují i na krajské úrovni.