Karlovu univerzitu čeká modernizace, říká nový rektor

Magdaléna Daňková Magdaléna Daňková
17. 2. 2014 18:45
Tomáš Zima chce spolupracovat na projektech s Akademií věd i jinými pražskými školami.
Rektor UK Tomáš Zima.
Rektor UK Tomáš Zima. | Foto: Archiv UK

Praha - Nový rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima představil na pondělní schůzce akademické obce s novináři změny, které by v následujících čtyřech letech chtěl prosadit.

Mezi nejdůležitější body podle něj patří rozvoj a modernizace studijních programů a vzdělávacích center, posílení financování vědecké práce a výuky a zlepšení spolupráce mezi jednotlivými fakultami i pražskými univerzitami.

Zima uvedl, že se chce zasadit o to, aby v horizontu dvou let bylo dokončeno například výzkumné vědecké centrum Biocev, na kterém spolupracují s Akademií věd, či univerzitní kampus Lékařské a Farmaceutické fakulty v Hradci Králové.

Rekonstrukcí by však podle něj měly projít i některé studentské koleje, například Hvězda či Větrník, a menzy. "Uvažujeme také o rozšíření sortimentu nabízených služeb," dodal Zima ke stravování.

V rámci zkvalitnění výuky by také rád snížil počet přijímaných studentů vybraných bakalářských oborů. Podle něj půjde o pět až deset procent. "Například absolventi bakalářských oborů na pedagogické fakultě jsou v systému prakticky neuplatnitelní, protože po budoucích učitelích je požadován magisterský titul," poznamenal.

Dodal, že jde také o reakci na příchod populačně slabších ročníků, které na vysoké školy budou v následujících letech nastupovat.

Tomáš Zima převzal rektorský post od Václava Hampla, jehož volební období skončilo v lednu. O dalších změnách promluvil v krátkém rozhovoru pro Aktuálně.cz.

Aktuálně.cz: Co je podle vás největší slabinou Karlovy univerzity?

Řekl bych, že vnitřní komunikace. Domnívám se, že řada z nás je zahleděna do svých jednotlivých oborů a už nám nezbývá čas zajímat se o obory blízké. Proto chci, aby spolu přírodovědné a humanitní fakulty více spolupracovaly. Vzájemné propojení je dle mého názoru obohacující a může přinášet nové náměty v oblasti vědy a vzdělávání.

A.cz: Jak chcete jednotlivá pracoviště propojit?

Pomocí informačních technologií, ale také zlepšením komunikace mezi jednotlivými fakultami a podporou výzkumných projektů napříč univerzitou.

A.cz: Ve volebním programu jste zmínil, že byste rád založil nové obory. Můžete prozradit jaké?

O nových oborech budeme diskutovat. Mám pár nápadů, ale nejdříve je musím probrat se svými kolegy. Jeden z oborů by například mohla být bioinformatika. Chceme se soustředit spíše na mezioborová studia.

A.cz: Mluvil jste také o takzvaných double degree (dvojí diplom, student na konci svého studia dostane diplom z domovské a zahraniční univerzity, pozn. red.) oborech. Budete rozšiřovat jejich nabídku?

Řada jich již vznikla a v jejich rozšiřování chceme pokračovat. Jde o obory jak humanitní, tak přírodovědné. Spolupráci rozvíjíme například s univerzitou v Linci či Vídni, tedy především se středoevropskými univerzitami.

Pražské školy jsou v oblasti financování zanedbávány

A.cz: A budete žádat o finanční příspěvky na naplánované projekty?

Projekty v Hradci Králové a Plzni jsou financovány z Evropské unie. Momentálně očekáváme, jak dopadnou jednání v Bruselu ohledně operačního programu VVV, který by nám mohl finančně pomoci s rekonstrukcí a modernizací některých objektů. Část projektů pak bude financována ze státního rozpočtu.

Pražský region je v oblasti financování zanedbáván. Podívejte se, kolik peněz z projektů bylo investováno do různých regionálních vysokých škol a kolik bylo investováno v Praze, kde studuje významný podíl české populace. Navíc, podle metodiky výkonnosti vědy v České republice, vzniká třicet procent vědecké práce na Univerzitě Karlově a dalších třicet procent vzniká na všech ústavech Akademie věd.

A.cz: Mohl byste uvést, jaké společné projekty chystáte s Akademií věd a pražskými vysokými školami?

S Akademií věd spolupracujeme například na projektu centra Biocev. S rektory pražských vysokých škol jsme se dohodli na pravidelných schůzkách, abychom společně usilovali o finance z evropských operačních programů. A pomocí fór a společných setkání s novináři chceme prezentovat novinky a zajímavosti z univerzity, aby se o nich mohla dovědět co nejširší veřejnost.

A.cz: Jakou identitu by univerzita za vašeho působení měla mít?

Univerzita Karlova je přátelská, otevřená, prestižní instituce, která chce spolupracovat se všemi dobrými lidmi.

 
Mohlo by vás zajímat

Právě se děje

Další zprávy