Plzeň - V komunálních volbách v Plzni obrazně "propadlo" přes 15 procent hlasů. To je nejvíce za všechna uplynulá volební období od roku 1990.
Tento výsledek mimo jiné znamenal, že do zastupitelstva se nedostali lidovci a Plzeňská aliance - sdružení, které se prosadilo v uplynulých dvou volebních obdobích.
Obě strany zůstaly těsně pod pětiprocentní hranicí. Tu navíc jen s odřenýma ušima překonala Pravá volba pro Plzeň (PVP), která na plzeňské politické scéně působí od roku 1998.
Zejména podle mínění těchto stran jim lepší volební výsledek znemožnil vznik Občanů.cz v čele s primátorem Pavlem Rödlem. To je pravda jen zčásti, protože na pravostředové části "brala" hlasy hlavně TOP 09.
KDU-ČSL, Plzeňská aliance a Pravá volba pro Plzeň ovšem přišly o voliče už v roce 2006. Aliance na to doplatila tím, že ztratila koaliční potenciál. PVP a lidovce ještě ODS do vlády přizvala.
Vzájemné obviňování, nulový výsledek
Po nástupu Věcí veřejných, TOP 09 a Občanů.cz před letošními volbami bylo jasné, že potenciální díl pravostředového koláče je ještě menší, ale ani to strany nevarovalo. Výsledkem jsou ony propadlé hlasy.
Situace v Plzni naznačuje totéž, co je zřejmé v dalších větších městech: existuje zde velký prostor pro vznik místního uskupení, které může být význačným jazýčkem na vahách v souboji ODS a ČSSD.
Při hypotetickém sloučení všech zmiňovaných stran do jednoho subjektu (nebo vytvoření koalice) přesahuje jejich potenciální možnost 20 procent. O takovém spojení se v minulosti mluvilo už několikrát, ale jednání vždy ztroskotala. Představitelé stran se z krachu obviňují navzájem.