Chtěl bydlet u zahrady, a tak si koupil zámek. Mám snížený pud sebezáchovy, říká Petr Frolík

Chtěl bydlet u zahrady, a tak si koupil zámek. Mám snížený pud sebezáchovy, říká Petr Frolík
Renesančně-barokní zámek v Kanicích na Domažlicku na počátku 20. století. Tak ještě vypadal, když odtud krátce po válce Revoluční gardy vyhnaly majitele Rudolfa von Pergera i s rodinou do Německa.
V jakém je stavu v současnosti - po sedmdesáti letech hospodaření Červeného kříže, dětského domova, československé a české armády a podnikatelů, kteří tu chtěli vybudovat hotel?
Národní památkový úřad zařadil zámek mezi nejohroženější památky Česka.
Nicméně začátkem roku 2018 to už vypadá daleko nadějněji než ještě před pár lety. Zobrazit 35 fotografií
Foto: Ludvík Hradilek
Ludvík Hradilek Ludvík Hradilek
13. 3. 2018 13:46
V Česku je bezprostředně ohroženo víc než 700 nemovitých kulturních památek. Petr Frolík se odstěhoval z Prahy a jednu takovou uchránil od nejhoršího.

Petr Frolík (46) se narodil a celý život žil v Praze. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou a živí se jako správce nemovitostí. Ve čtyřiceti letech, když s manželkou čekali třetí dítě, zatoužil po bydlení se zahradou.

Domek v Praze byl pro ně cenově nedosažitelný. Když přemýšleli, co by potřebovali pro své pracovní i mimopracovní aktivity, napadlo je, že by se jim hodil zámek.

Tři roky ho hledali. Objeli pětadvacet míst, jeden jim nabízeli dokonce zadarmo, ale neměl žádný pozemek.

Barokní zámek v Kanicích u Domažlic našel pan Frolík na dražebním serveru. Posledním majitelům štěstí nepřinesl. Zadlužili se, jeden z nich zemřel a druhý skončil ve vězení. Věřitelé se ho pokoušeli prodat za několik milionů, ale před čtyřmi lety už byl v dezolátním stavu. Střechou teklo a v několika místnostech se zřítily stropy.

Petr Frolík zámek koupil za 400 tisíc i se dvěma hektary parku.

V létě roku 2014 sebral rodinu, karimatky a spacáky a vyrazili na svůj zámek.

Týden žili v Kanicích a tři týdny v Praze. Ve chvíli, kdy začali opravovat střechu, si pan Frolík uvědomil, že u toho musí být každý den.

"Jednou jsem seděl na koncertě v pražské synagoze v Jeruzalémské ulici a osvítila mě inspirace shůry - zámek v Kanicích bude využit k řešení česko-německých vztahů," vzpomíná Frolík. "Nejsem tu na věky, udělám, co mohu, a jak to dopadne, je v rukou Božích."

Sebral rodinu, na okraji obce si pronajal byt v paneláku a odstěhoval se do Kanic.

Po třech letech má zámek novou střechu a místnosti nové stropy. Hned jak to šlo, otevřel zámek veřejnosti. Uspořádali dětský den, ochutnávku vín, na prohlídku přišlo za jediný den 450 lidí.

"Není to domek k bydlení, ale nástroj ke službě. Líbí se mi, co říká Constantin Kinský: nemělo by se tomu říkat zámek, ale otvírák."

Do zámku už investoval víc než tři miliony korun, polovinu ze svého a od svých přátel a polovinu z dotací od Plzeňského kraje a ministerstva kultury.

Památkáři jsou s jeho přístupem spokojeni, navrhli ho na Cenu Národního památkového ústavu Patrimonium pro futuro (Dědictví pro budoucnost). "To dávají takovým lidem, co si přidělají na jízdní kolo raketový motor a rozjedou se," směje se Frolík. "Mám snížený pud sebezáchovy." I on si spolupráci na obnově národní kulturní památky pochvaluje: "V rámci pravidel se mi snaží vyjít vstříc, jsem jim vděčný za každou radu, nemám zkušenosti s historickými baráky."

A co letošní rok? "Zatím jde všechno podle původních představ, jen to papírování je úmorné, letos doděláme stropy, požádáme o dotaci na výměnu alespoň části oken, padá terasa a zámek potřebuje odvodnit," vypočítává nový správce zámku v Kanicích letošní plány. Podívejte se v galerii, jak mu to jde.

 

Právě se děje

Další zprávy