Nový podnik by měl dát práci zdravotně postiženým

ČTK ČTK
4. 4. 2012 16:49
Liberecký kraj chce založit Krajský sociální podnik. Dosáhne pak na evropské dotace

Liberec - Liberecký kraj chce založit Krajský sociální podnik. Dosáhne díky tomu na evropské dotace, které by jinak nezískal.

Podnik by měl dát práci zdravotně postiženým a plánuje vytvořit pracovní příležitosti i v sociálně vyloučených lokalitách. Bude nabízet také poradenství a bezpečnostní služby, řekl krajský radní Pavel Petráček (ČSSD).

Založení podniku už schválili krajští radní, posvětit ho však musejí i krajští zastupitelé.

Založení libereckého krajského sociálního podniku je v Česku pilotním projektem. Kraj na něm spolupracuje s Asociací sociálního podnikání (ASP), která bude v nové firmě vlastnit 30procentní podíl, 70 procent bude patřit kraji.

Založení společnosti s ručením omezeným přijde kraj na 140.000 korun, peníze na rozjezd podnikání chce čerpat z Operačního programu Rozvoj lidských zdrojů a Integrovaného operačního programu. "Kraj by na tyto dotace dosáhnout nemohl, žádat o ně může jen právnická osoba," vysvětlil Petráček.

Na rozjezd může podnik získat dotaci až 80 procent

Podmínkou pro sociální podnik je zaměstnávat nejméně 40 procent postižených nebo lidí z ohrožených skupin, jako jsou sociálně slabí, matky po mateřské dovolené nebo třeba nezaměstnaní uchazeči nad 50 let.

"Nejméně 40 procent zisku musí podnik reinvestovat do firmy, zaměstnanců a jejich rozvoje," řekl Jaroslav Kašpar z ASP.

Na rozjezd podnikání a podporu zaměstnání lidí ze znevýhodněných skupin může podnik získat dotace až do výše 80 procent uznatelných nákladů. Spolufinancování a předfinancování zajistí kraj.

Pomoc pro region s minimální nabídkou volných míst

Záměr vítají třeba na Tanvaldsku, které patří v kraji k regionům s nejvyšší nezaměstnaností.

"Kdyby se podařilo přes sociální podnik udělat něco podobného, jako jsou veřejně prospěšné práce, tak by to bylo dobré. Nemyslím si ale, že by to muselo být jen o úklidu města a podobných službách, ale mohla by to být třeba i nějaká drobná výroba," řekl tanvaldský místostarosta Josef Průcha.

Pro region s minimální nabídkou pracovních míst, by to podle něj byla velká pomoc.

Hledají jiné zdroje financování

Financování sociálních služeb je pro kraj podle Petráčka rok od roku větší zátěží. Jen letos na ně musí z rozpočtu přidat zhruba 150 milionů korun.

"Do budoucna se počítá s tím, že přejde financování sociálních služeb zcela na kraje, hledáme proto jiné zdroje financování. Sociální podnik je cesta, jak zaměstnat postižené a lidi z vyloučených lokalit bez toho, že bychom museli vynakládat vlastní zdroje," řekl Petráček.

I pro příští programovací období se podle něj s podporou podobných projektů počítá a kraj podle něj bude mít šanci na tyto dotace dosáhnout.

 
Mohlo by vás zajímat

Právě se děje

Další zprávy